Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Exdiktátor Taylor míří do Haagu k soudu
- Británie chce vidět Taylora v Haagu
- V Kongu denně umírá přes tisíc lidí
- Kongo schválilo ústavu, volby budou
FAKTA:
- Mezinárodní trestní soud vznikl roku 2002 jako stálý soudní dvůr, který má stíhat osoby zodpovědné za zločin genocidy, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny.
- Šlo o reakci na údajnou nutnost ustanovit stálý trestní soud namísto ad hoc tribunálů jakým byl Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii nebo Rwandu.
- Spojené státy smlouvu nejdříve podepsaly, ale už ji neratifikovaly. George Bush po nástupu do úřadu v roce 2001 odvolal i její podpis.
- Česká republika Statut podepsala v roce 1999, ale dosud jej neratifikovala. Zatím tomu brání nutnost uvést český právní řád do souladu s touto smlouvou.
- Sídlo má v nizozemském Haagu, stejně jako Mezinárodní soudní dvůr.
První případ pravděpodobně nikoho neohromí - na lavici obžalovaných usedne vůdce konžských milicí Thomas Lubanga, který je podezřelý z válečných zločinů a porušování lidských práv.
Lubanga byl zadržen loni v květnu v konžské metropoli Kinshase s obviněním, že nařídil únorovou vraždu devíti kambodžských vojáků, kteří operovali v mírových oddílech OSN v neklidném regionu Ituri na severovýchodě Konga.
Lubanga, vrah vojáků OSN
V Kongu působí největší mise OSN v počtu 17 000 vojáků, kteří se pokoušejí zlepšit v zemi bezpečnostní situaci před volbami plánovanými na červen.
Lubanga je rovněž obviňován z podílu na trvalé nestabilitě oblasti Ituri. Jako vůdce Svazu konžských vlastenců (UPC) vedl v letech 2002 až 2003 etnickou skupinu Hemů proti etniku Lendů v bojích o kontrolu nad bohatými iturskými nalezišti zlata.
V posledních měsících bylo do Ituri, kde v konfliktech mezi znepřátelenými frakcemi zahynulo od roku 1999 více než 50 000 lidí, vysláno několik týmů vyšetřovatelů ICC.
Lubanga byl do března tohoto roku vězněn v Kinshase a poté převezen do ústředí ICC v nizozemském Haagu.
Soud pro trestání genocid
Mezinárodní trestní soud je prvním světovým stálým orgánem, jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě.
Loni ICC vydal první zatykače na pět vůdců ugandské Armády božího odporu (LRA), která rovněž operuje v severovýchodním Kongu, a zahájil vyšetřování v souvislosti s válečnými zločiny v Kongu a súdánské oblasti Dárfúr.
Proti ICC se stavějí Spojené státy, které se obávají, že by tento tribunál mohl být zneužit v politicky motivovaných případech proti jejich vojákům a civilistům.