Překvapivá prognóza: Ceny ropy půjdou do pěti let dolů

Radim Klekner Radim Klekner
12. 10. 2012 16:19
Poptávka po ropě má podle IEA do pěti let klesnout o půl milionu barelů denně

Paříž - Ještě počátkem loňského roku předpovídala Mezinárodní agentura pro energii (IEA) na léta 2012 - 2020 rychlý nárůst poptávky po ropě a tím pádem i ceny suroviny přesahující sto dolarů za barel.

Ve své páteční prognóze však IEA někdejší předpovědi notně koriguje a hovoří o tom, že do pěti let by ceny měly klesnout na 89 dolarů za barel. Může za to pokračující stagnace evropské ekonomiky a nižší hospodářský růst v Číně, než s jakým se ještě v roce 2011 počítalo.

To vede k nižší poptávce po surovině.

Její cenu v neposlední řadě ovlivní i prudký rozvoj využívání energií z obnovitelných zdrojů, nezbytné úspory na straně velkoodběratelů a změna chování malých spotřebitelů, mimo jiné fakt, že automobilisté začali šetřit benzín.

"Dokonce Čína, hlavní motor růstu poptávky v posledních letech, vykazuje známky zpomalení," píše se ve zprávě, kterou IEA předložila ve svém sídle v Paříži. "V roce 2017 proto očekáváme, že celosvětová poptávka po ropě klesne ve srovnání s letoškem o půl milionu denních barelů."

Cenám ropy by měl napomoci také fakt, že řada zemí plánuje navýšení těžby, byť Venezuela, Irák či Brazílie by surovinu i nadále chtěly prodávat za nejméně sto dolarů za barel.

Nárůsty se očekávají u produkce suroviny z ropných písků v Kanadě a Venezuele.
Nárůsty se očekávají u produkce suroviny z ropných písků v Kanadě a Venezuele. | Foto: Robert Johnson

Katastrofické scénáře se posouvají

Podle některých katastrofických scénářů měl svět začít pociťovat nedostatek ropy již kolem roku 2020. Tyto předpovědi ale počítaly s tím, že Čína a další rychle se rozvíjející země, jako je Brazílie, Jihoafrická republika či Indie, budou potřebovat každým rokem o několik milionů barelů ropy denně navíc.

Produkce ropy v uplynulých letech víceméně stagnovala okolo 75 milionů denních barelů a s poptávkou drželi těžaři krok jen díky extra těžké ropě z kanadských a venezuelských ropných písků, zkapalněnému zemnímu plynu a bionaftě, které dorovnávaly rozdíl k 89 milionům barelů denní poptávky.

Kanada má do pěti let v úmyslu navýšit těžbu z ložisek bitumenů ze současných přibližně 1,6 milionů barelů na  takřka dvojnásobek. O totéž usiluje venezuelský vůdce Hugo Chávez, který v roce 2019 počítá se stoprocentním nárůstem produkce až na šest milionů barelů.

O trochu jiná situace je v Iráku a Brazílii. Obě země chtějí do pěti let také těžit dvojnásobek toho, co nyní, v prvním případě to však může ztížit nejasná vnitropolitická situace, ve druhém nejistota panující okolo skutečného objemu nově objevených ložisek.

Irák je nadále zmítán frakčními boji a má silně nestabilní vládu, zatímco Brazílie musela již několikrát snížit odhad toho, kolik ropy se vlastně nalézá na nových polích v moři před Rio de Janeirem.

A tak zatímco některé předpovědi hovořily o ceně okolo 130 dolarů za barel a poptávce převyšující v roce 2020 sto denních barelů, současné prognózy jsou mnohem optimističtější a říkají, že nárůst cen přijde mnohem později, až budou stará ložiska vyčerpaná. 

Obchodníci se neradi loučí se starými cenami

K vůbec nejoptimističtějším odhadům dospěl nedávno bývalý špičkový manažer italského ropného koncernu ENI Leonardo Mangeri, který nyní pracuje pro Belferovo středisko pro vědu a mezinárodní otázky při Harvardově univerzitě.

Podle něj do roku 2020 stoupne produkce ropy o dvacet milionů denních barelů.

Mangeri ovšem počítá s velmi příznivými scénáři rozvoje nových ložisek a naopak pracuje s velmi konzervativním koeficientem poklesu těžby ve stávajících nalezištích. 

Zatímco italský expert předpokládá, že by produkce ropy na starých ložiscích měla každoročně poklesnout jen o 1,6 procenta, IEA je přesvědčena, že to bude nejméně 4,1 procenta.

V takovém případě by celosvětová produkce ropného ekvivalentu v roce 2020 jen lehce převýšila tu současnou.

Otázkou ovšem je, jak na předpokládané snížení cen ropy zareagují obchodníci s pohonnými hmotami, kteří se jen velmi neradi loučí s cenami, jež jednou dosáhli.

Barel směsné ropy Brent, s níž se obchoduje v Evropě, nyní stojí 114 dolarů, lehká americká ropa 92 USD. Pokud by cena brentu šla do pěti let skutečně pod sto dolarů, prodával by se benzin u čerpacích stanic za méně než pětatřicet korun?   

 

Právě se děje

Další zprávy