Zahraničí
6. 4. 2018 19:22
Ze syrského města Dumá na začátku týdne odešla více než tisícovka povstalců s rodinami. Leží ve východní Ghútě, kam se dlouhodobě nemohla dostat humanitární pomoc. Město přitom před víkendem čelilo intenzivnímu bombardování ze strany syrského režimu. Lidem, kteří žijí v katastrofálních podmínkách, pomáhá i Evropská unie a její členové. Od začátku války přispěli více než 10 miliardami eur.
Kolik peněz stojí pomoc?
Pro letošek OSN požádala dárcovské země o rekordní sumu na celosvětovou humanitární pomoc - 22,5 miliardy dolarů (480 miliard korun). Ochranu ve světě potřebuje kvůli válečným konfliktům a přírodním katastrofám asi 136 milionů lidí, uvádí Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).
Za vůbec nejhorší humanitární krizi se považuje situace v Jemenu. Na dovozu potravin a léků jsou ale závislí právě i Syřané nebo třeba obyvatelé Jižního Súdánu.
Jen pro Sýrii by OCHA potřebovala zajistit pomoc v hodnotě 3,5 miliardy dolarů. Zatím má ale k dispozici pouze 454 milionů dolarů. Mezi největší dárce patří Velká Británie, Německo, dále USA, Japonsko a Kanada.
Konkrétním příkladem je pak čtvrt milionu lidí, kteří byli vysídleni při nedávné turecké ofenzivě proti kurdským milicím v oblasti Afrín na severu Sýrie a během útoků syrských vládních vojsk na východní Ghútu. Na zajištění pomoci jen těmto lidem by bylo podle OSN potřeba asi 150 milionů dolarů (tři miliardy korun).