Zahraničí
6. 4. 2018 19:22
Ze syrského města Dumá na začátku týdne odešla více než tisícovka povstalců s rodinami. Leží ve východní Ghútě, kam se dlouhodobě nemohla dostat humanitární pomoc. Město přitom před víkendem čelilo intenzivnímu bombardování ze strany syrského režimu. Lidem, kteří žijí v katastrofálních podmínkách, pomáhá i Evropská unie a její členové. Od začátku války přispěli více než 10 miliardami eur.
Humanitární krize v Sýrii
V Sýrii zuří občanská válka od března 2011. O život už přišlo přes 400 tisíc Syřanů, domov opustilo na 11 milionů lidí. Z toho přes pět milionů uprchlo přes hranice.
Humanitární pomoc v současnosti potřebuje více než 13 milionů lidí v Sýrii, téměř polovinu z toho představují děti.
Okolo šesti milionů lidí v nouzi představují vnitřně přesídlení obyvatelé. Skoro tři miliony lidí pak žijí v nepřístupných oblastech, odříznutých boji nebo obléháním. Mezi ty patří nebo donedávna patřily východní Ghúta a provincie Idlíb.
Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400 tisíc lidí. Syrská armáda zahájila v únoru operaci s cílem získat oblast pod svou kontrolu. Teď ji opouštějí poslední povstalci.