Zahraničí
6. 4. 2018 19:22
Ze syrského města Dumá na začátku týdne odešla více než tisícovka povstalců s rodinami. Leží ve východní Ghútě, kam se dlouhodobě nemohla dostat humanitární pomoc. Město přitom před víkendem čelilo intenzivnímu bombardování ze strany syrského režimu. Lidem, kteří žijí v katastrofálních podmínkách, pomáhá i Evropská unie a její členové. Od začátku války přispěli více než 10 miliardami eur.
Jak se získávají peníze na humanitární pomoc v Sýrii?
Letos mezi 24. a 25. dubnem bude Evropská unie v Bruselu hostit už druhou konferenci s tématem "Podpora budoucnosti Sýrie a regionu". Konference má podle unijní hlavy diplomacie Federici Mogheriniové dva hlavní cíle: "Tím prvním a zásadním je humanitární pomoc Syřanům, ať už uvnitř Sýrie nebo v zemích, se kterými sousedí - Libanonem, Jordánskem a Tureckem. Možná ještě důležitějším je pak podpora politického procesu v Ženevě vedeného OSN.". Konferenci spolu s EU pomáhá pořádat OSN.
První bruselská konference na podporu Syřanů se přitom uskutečníla v dubnu loňského roku. Země, které se jí účastnily, přislíbily na humanitární a stabilizační pomoc Syřanům pro rok 2017 poskytnout zhruba 5,6 miliard euro. Členské státy EU z toho přislíbily celkem 3,7 miliard euro. Další 3 miliardy euro konference získala pro roky 2018-2020.
Mezi největší dárci přitom patřily Německo, evropské instituce, Velká Británie, USA, Kanada nebo Norsko. Největším přispěvatelem ve formě úvěru pak byla Světová banka.
Evropská komise navíc pro rok 2018 přislíbila dalších 560 milionů euro na aktivity uvnitř Sýrie, Jordánska a také Libanonu.