Devět bodů, jak chce EU řešit uprchlickou krizi. Klíčovou pomoc čeká od Turků, Asad má odejít

Martin Novák Martin Novák
16. 10. 2015 14:50
Turecko dostane finanční pomoc určenou na provoz uprchlických táborů a na to, aby lépe bránilo uprchlíkům v cestě do Řecka s pašeráky. Má jít až o tři miliardy dolarů. Cílem je zlepšit život hlavně syrských běženců v tureckých táborech natolik, aby neodcházeli do Evropy. V Turecku jsou nyní více než dva miliony Syřanů a 300 tisíc Iráčanů. Evropští lídři chtějí, aby bylo možné uprchlíky ze zemí EU do Turecka vracet. Syrští uprchlíci by měli na základě dohody mít možnost v Turecku legálně pracovat. Dosud tomu tak není. EU slíbila Ankaře obnovení vstupních rozhovorů o členství v osmadvacítce. Turci mají naději na cestování do zemí EU bez víz v roce 2017.
Trajekt převáží běžence z řeckých ostrovů do přístavu Pireus.
Trajekt převáží běžence z řeckých ostrovů do přístavu Pireus. | Foto: Reuters

Brusel – Summit Evropské unie naznačil, jakým způsobem se bude ubírat způsob řešení uprchlické krize. Potvrdil, že klíčovou zemí, kolem které se opatření budou točit, je Turecko.

Předkládáme vám ve stručných bodech hlavní závěry summitu a návrhy, jak příliv běženců přes Balkán a Itálii zmírnit.

1) Turecko dostane finanční pomoc určenou na provoz uprchlických táborů a na to, aby lépe bránilo uprchlíkům v cestě do Řecka s pašeráky. Má jít až o tři miliardy dolarů.

2) Cílem je zlepšit život hlavně syrských běženců v tureckých táborech natolik, aby neodcházeli do Evropy. V Turecku jsou nyní více než dva miliony Syřanů a 300 tisíc Iráčanů.

3)  Evropští lídři chtějí, aby bylo možné uprchlíky ze zemí EU do Turecka vracet.

4)  Syrští uprchlíci by měli na základě dohody mít možnost v Turecku legálně pracovat. Dosud tomu tak není.

5) EU slíbila Ankaře obnovení vstupních rozhovorů o členství v osmadvacítce. Jednání jsou zmražená několik let, proti vstupu Turecka byly například Německo či Francie.

6) Občané Turecka mají nadějí na cestování do zemí EU bez víz v roce 2017. Příslib ale zatím není závazný. Zrušení víz je jedním z hlavních tureckých požadavků pro uzavření dohody o řešení uprchlické krize.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

7) Jednání o společné ostraze řeckých a tureckých břehů Egejského moře nepokročilo a dohoda v tomto směru zřejmě není nablízku. Na vytvoření společných pohraničních sil EU naléhá například Maďarsko.

8) Německo, Švédsko a Nizozemsko nastolily na summitu otázku trvalého přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivé země EU na základě kvót. Nepodařilo se jim to prosadit, kromě států visegrádské čtyřky bylo proti například Španělsko.

9) Špičky EU ve společném prohlášení označily za hlavního viníka války v Sýrii tamního prezidenta Bašára Asada. V přijatém dokumentu se uvádí, že dosažení trvalého míru je nemožné za "stávajícího vedení země.“

 

Právě se děje

Další zprávy