Devět bodů, jak chce EU řešit uprchlickou krizi. Klíčovou pomoc čeká od Turků, Asad má odejít

Martin Novák Martin Novák
16. 10. 2015 14:50
Turecko dostane finanční pomoc určenou na provoz uprchlických táborů a na to, aby lépe bránilo uprchlíkům v cestě do Řecka s pašeráky. Má jít až o tři miliardy dolarů. Cílem je zlepšit život hlavně syrských běženců v tureckých táborech natolik, aby neodcházeli do Evropy. V Turecku jsou nyní více než dva miliony Syřanů a 300 tisíc Iráčanů. Evropští lídři chtějí, aby bylo možné uprchlíky ze zemí EU do Turecka vracet. Syrští uprchlíci by měli na základě dohody mít možnost v Turecku legálně pracovat. Dosud tomu tak není. EU slíbila Ankaře obnovení vstupních rozhovorů o členství v osmadvacítce. Turci mají naději na cestování do zemí EU bez víz v roce 2017.
Trajekt převáží běžence z řeckých ostrovů do přístavu Pireus.
Trajekt převáží běžence z řeckých ostrovů do přístavu Pireus. | Foto: Reuters

Brusel – Summit Evropské unie naznačil, jakým způsobem se bude ubírat způsob řešení uprchlické krize. Potvrdil, že klíčovou zemí, kolem které se opatření budou točit, je Turecko.

Předkládáme vám ve stručných bodech hlavní závěry summitu a návrhy, jak příliv běženců přes Balkán a Itálii zmírnit.

1) Turecko dostane finanční pomoc určenou na provoz uprchlických táborů a na to, aby lépe bránilo uprchlíkům v cestě do Řecka s pašeráky. Má jít až o tři miliardy dolarů.

2) Cílem je zlepšit život hlavně syrských běženců v tureckých táborech natolik, aby neodcházeli do Evropy. V Turecku jsou nyní více než dva miliony Syřanů a 300 tisíc Iráčanů.

3)  Evropští lídři chtějí, aby bylo možné uprchlíky ze zemí EU do Turecka vracet.

4)  Syrští uprchlíci by měli na základě dohody mít možnost v Turecku legálně pracovat. Dosud tomu tak není.

5) EU slíbila Ankaře obnovení vstupních rozhovorů o členství v osmadvacítce. Jednání jsou zmražená několik let, proti vstupu Turecka byly například Německo či Francie.

6) Občané Turecka mají nadějí na cestování do zemí EU bez víz v roce 2017. Příslib ale zatím není závazný. Zrušení víz je jedním z hlavních tureckých požadavků pro uzavření dohody o řešení uprchlické krize.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

7) Jednání o společné ostraze řeckých a tureckých břehů Egejského moře nepokročilo a dohoda v tomto směru zřejmě není nablízku. Na vytvoření společných pohraničních sil EU naléhá například Maďarsko.

8) Německo, Švédsko a Nizozemsko nastolily na summitu otázku trvalého přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivé země EU na základě kvót. Nepodařilo se jim to prosadit, kromě států visegrádské čtyřky bylo proti například Španělsko.

9) Špičky EU ve společném prohlášení označily za hlavního viníka války v Sýrii tamního prezidenta Bašára Asada. V přijatém dokumentu se uvádí, že dosažení trvalého míru je nemožné za "stávajícího vedení země.“

 

Právě se děje

před 22 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 31 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy