V Iráku hořelo ve skladu s hlasovacími lístky, předseda parlamentu chce opakovat volby

ČTK ČTK
10. 6. 2018 19:23
Hlasovací lístky v bagdádském skladu měly být ručně přepočítány na základě středečního rozhodnutí parlamentu.
Požár pohltil sklad s hlasovacími lístky.
Požár pohltil sklad s hlasovacími lístky. | Foto: Reuters

Bagdád - Předseda iráckého parlamentu Salím Džabúrí vyzval k opakování parlamentních voleb. Reagoval tak na požár, který v neděli v Bagdádu pohltil největší sklad hlasovacích lístků v zemi. Podle předsedy parlamentu šlo o čin žháře, informovala agentura Reuters.

Při iráckých volbách byl 12. května poprvé použit elektronický systém, který voliče identifikuje podle biometrických znaků a který měl umožnit rychlejší a přesnější sečtení hlasů. Z mnoha volebních okrsků ale přišly stížnosti na podvody a nefunkční volební zařízení.

Hlasovací lístky v bagdádském skladu měly být ručně přepočítány na základě středečního rozhodnutí parlamentu. Rozsah škod způsobených plameny zatím není znám.

"Byl to úmyslný, naplánovaný zločin, jehož cílem bylo skrýt podvody při počítání hlasů. Cílem bylo lhát iráckému lidu a měnit jeho vůli a volbu," uvedl Džabúrí v prohlášení.

"Chceme, aby se volby zopakovaly," zdůraznil předseda končícího parlamentu. Zdůraznil rovněž, že viníci musí být vypátráni a postaveni před spravedlnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy