Ve volbách v Iráku zatím překvapivě vede aliance klerika Sadra, který bojoval proti USA

ČTK ČTK
15. 5. 2018 0:22
K volbám přišlo zhruba 44 procent voličů, což je nejmenší volební účast od pádu Saddámu Husajna.
Muktada Sadr na archivním snímku.
Muktada Sadr na archivním snímku. | Foto: Reuters

Bagdád - V iráckých parlamentních volbách, které se konaly v sobotu, zatím překvapivě vede aliance vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra. Ten před rokem 2011 vedl milice bojující proti americkým vojákům v Iráku. Jak uvedla agentura Reuters s odvoláním na iráckou volební komisi, dosud bylo sečteno 91 procent hlasů ze 16 z 19 iráckých provincií.

Strana současného premiéra Hajdara Abádího, který byl považován za mírného favorita voleb, byla po zveřejnění částečných výsledků třetí za koalicí dalšího šíitského vůdce Hádího Ámirího. Konečné výsledky hlasování by měly být známy v úterý, oznámila komise.

Volby v Iráku provázela velmi nízká účast, podle irácké volební komise přišlo jen něco přes 44 procent voličů. To je nejméně od pádu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003, od té doby nebyla účast ve volbách nikdy nižší než 60 procent.

Jeden z politických lídrů a současný viceprezident Ajád Aláví, který stojí v čele koalice sdružující 20 stran, vyzval i kvůli nízké volební účasti a údajným podvodům k opakování voleb. "Vyzýváme k uspořádání nového hlasování," uvedla Alávího koalice. Jako důvody uvedla mimo jiné "násilí, podvody, dezinformace či kupování hlasů".

Jak napsala agentura Reuters, i přes neúspěch ve volbách se může podruhé stát premiérem dosavadní předseda vlády Hajdar Abádí. Ten dnes vyzval všechna politická uskupení, aby výsledky voleb respektovaly. Naznačil také, že je připraven spolupracovat se Sadrem na vytvoření vlády. "Jsme připraveni spolupracovat na vytvoření té nejsilnější irácké vlády, která nebude zasažena korupcí," uvedl Abádí v živém televizním vystoupení.

Sadr se premiérem stát nemůže, sám totiž nekandidoval. Díky vítězství ve volbách se ale ocitl v pozici, kdy si nejspíš bude moci vybrat, kdo do premiérského křesla usedne. Nová vláda, nejspíš koaliční, potřebuje mít většinu v parlamentu. Kabinet musí vzniknout do 90 dnů od oznámení oficiálních výsledků.

Po oznámení částečných výsledků už vypukly oslavy v bagdádské čtvrti Sadr, pojmenované podle otce Muktady Sadra, jímž byl šíitský duchovní ajatolláh Muhammad Sádik Sadr. Čtyřiačtyřicetiletý Muktada Sadr založil předvolební kampaň na boji proti korupci, lidem slíbil investice do infrastruktury a zlepšení životní úrovně. Je jedním z mála šíitských vůdců, kteří nejsou pro spojenectví s Íránem.

Muktada Sadr vedl po invazi mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy z roku 2003 milice, které bojovaly proti Američanům. Posléze bojoval proti radikálům ze sunnitské organizace Islámský stát (IS), která ovládla značná území v Iráku a Sýrii. Nedělní volby byly první po vítězství vládních jednotek a šíitských milicí nad IS, jehož členové v roce 2014 ovládli třetinu Iráku. Až loni se je podařilo z Iráku vyhnat.

Voleb v Iráku se zúčastnily desítky stran, očekává se ale, že žádná z nich nezíská většinu křesel v jednokomorovém parlamentu. Ten má 329 členů, z toho 25 procent míst mají zaručené ženy a devět křesel je vyhrazeno pro irácké menšiny - z toho pět mají křesťané.

Politická moc v Iráku je rozdělena mezi sunnity, šíity a Kurdy. Zatímco většinoví šíité vedou vládu, sunnité zastávají úřad předsedy parlamentu a prezident je Kurd. Nový parlament bude schvalovat vládu a ještě letos má volit nového prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy