Předseda brazilského parlamentu vyvedl nezdaněné peníze do ciziny, tvrdí prokuratura

ČTK ČTK
17. 10. 2015 11:14
Šéf dolní komory parlamentu Eduard Cunha prý převedl miliony dolarů do zahraničních bank, přišel k nim podle prokuratury nelegální cestou a nezdanil je. Cunha obvinění odmítá a tvrdí, že je obětí politického boje.
Eduard Cunha
Eduard Cunha | Foto: Reuters

Brasília – Prokuratura dala v pátek souhlas k tomu, aby byl předseda dolní komory parlamentu Eduard Cunha vyšetřován kvůli korupci.

Zjistila údajně, že na kontech ve švýcarských bankách založených na jména svých dětí a manželky "schoval" miliony dolarů. "Máme dostatek důkazů o tom, že tato konta nebyla přiznána ke zdanění a že peníze byly nabyty nelegálně," uvedla prokuratura ve svém prohlášení.

Cunha patří mezi politiky, kteří chtějí sesadit prezidentku Dilmu Rousseffovou a obnovit ji ze zneužití pravomoci.

Rousseffová má potíže kvůli řízení státního rozpočtu za minulý rok. Na chybějící výdaje prý půjčila peníze nelegálně ze státních bank. Opozice začala hovořit o podání ústavní žaloby, což vládní strany označují za pokus o puč.

Rousseffová je vzděláním ekonomka a byla do funkce zvolena podruhé loni v říjnu. Podle soudu manipulovala s loňským státním rozpočtem ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před nadcházejícími volbami. Prezidentka jakékoli pochybení odmítá a chystá se proti rozhodnutí odvolat k Nejvyššímu soudu.

Volební komise minulý týden oznámila, že se bude znovu zabývat údajně nelegálním financováním loňské předvolební kampaně Rousseffové. Část nezákonných příjmů její strany prý mohlo plynout i ze státní ropné společnosti Petrobras.

Pokud by se podezření potvrdilo, mohla by komise zvolení Rousseffové zneplatnit. Rousseffová se v roce 2013 těšila mimořádné popularitě - podporovalo ji 63 procent Brazilců. Letos se její preference propadly na devět procent.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy