Předseda brazilského parlamentu vyvedl nezdaněné peníze do ciziny, tvrdí prokuratura

ČTK ČTK
17. 10. 2015 11:14
Šéf dolní komory parlamentu Eduard Cunha prý převedl miliony dolarů do zahraničních bank, přišel k nim podle prokuratury nelegální cestou a nezdanil je. Cunha obvinění odmítá a tvrdí, že je obětí politického boje.
Eduard Cunha
Eduard Cunha | Foto: Reuters

Brasília – Prokuratura dala v pátek souhlas k tomu, aby byl předseda dolní komory parlamentu Eduard Cunha vyšetřován kvůli korupci.

Zjistila údajně, že na kontech ve švýcarských bankách založených na jména svých dětí a manželky "schoval" miliony dolarů. "Máme dostatek důkazů o tom, že tato konta nebyla přiznána ke zdanění a že peníze byly nabyty nelegálně," uvedla prokuratura ve svém prohlášení.

Cunha patří mezi politiky, kteří chtějí sesadit prezidentku Dilmu Rousseffovou a obnovit ji ze zneužití pravomoci.

Rousseffová má potíže kvůli řízení státního rozpočtu za minulý rok. Na chybějící výdaje prý půjčila peníze nelegálně ze státních bank. Opozice začala hovořit o podání ústavní žaloby, což vládní strany označují za pokus o puč.

Rousseffová je vzděláním ekonomka a byla do funkce zvolena podruhé loni v říjnu. Podle soudu manipulovala s loňským státním rozpočtem ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před nadcházejícími volbami. Prezidentka jakékoli pochybení odmítá a chystá se proti rozhodnutí odvolat k Nejvyššímu soudu.

Volební komise minulý týden oznámila, že se bude znovu zabývat údajně nelegálním financováním loňské předvolební kampaně Rousseffové. Část nezákonných příjmů její strany prý mohlo plynout i ze státní ropné společnosti Petrobras.

Pokud by se podezření potvrdilo, mohla by komise zvolení Rousseffové zneplatnit. Rousseffová se v roce 2013 těšila mimořádné popularitě - podporovalo ji 63 procent Brazilců. Letos se její preference propadly na devět procent.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy