Předpověď: Globální ekonomika zkolabuje v roce 2030

Martin Novák Martin Novák
6. 4. 2012 5:55
Obavy z nové Velké hospodářské krize má i finančník George Soros
Supermarket plný zboží. Bude taková i budoucnost?
Supermarket plný zboží. Bude taková i budoucnost? | Foto: Reuters

Praha - V posledních letech to vypadá, že sotva jedna krize skončí, začíná druhá. V roce 2008 jsme měli globální finanční krizi, pak krizi eurozóny, různé země se jedna za druhou ocitají v krizi. Hospodářské, vládní nebo energetické.

Tým ekonomů, sociologů, demografů a dalších vědců z Massachusettského technologického institutu vypracoval předpověď, která posuzuje možné trendy světového vývoje s přihlédnutím k růstu populace a spotřeby zdrojů.

Tvrdí, že globální hospodářský kolaps, srovnatelný s Velkou hospodářskou krizí v letech 1929 až 1933, nastane přibližně za dvacet let. Kolem roku 2030.

"Většina scénářů budoucnosti, vytvořených s pomocí počítačů, předpokládá růst populace i spotřebovávání zdrojů ve stejné míře jako doposud. Bez drastických změn lze předpokládat globální hospodářský kolaps," uvádí se v dokumentu.

Podle vědců by vlády především měly zaváděním nových technologií zlepšit ochranu životního prostředí.

Dokument vznikl z iniciativy Římského klubu. Výzkumného centra, které vzniklo na konci šedesátých let a zabývá se problémy ekonomického růstu.

Autoři projektu se hlásí k legendárnímu dílu Meze růstu, které vyšlo v roce 1972 a předpovědělo obdobné problémy. Zásadní kniha má vedle obdivovatelů i své četné kritiky, kteří jí vyčítají špatnou metodologii, mylné návrhy na řešení problémů a tvrdí také, že během let se tehdejší prognózy nenaplnily.

"Varovný zvon zvoní. Nejdeme po cestě, která je udržitelná," řekl jeden z autorů studie, Australan Graham Turner.

Velké pozornosti se těší během uplynulého desetiletí také výzkumy, týkající se podoby světa poté, co dojde ropa. I tady velká část autorů píše černé scénáře a prorokuje kolaps, i když nepanuje shoda v tom, zda chvíle, kdy zásoby suroviny dojdou, se už blíží, nebo zda se tak stane až za dlouho.

George Soros.
George Soros. | Foto: Jan Langer

Známý finančník a miliardář George Soros se rovněž domnívá, že situace je vážná a hluboká globální krize může nastat.

V rozhovoru pro časopis Newsweek řekl, že krizi, srovnatelnou s dvacátými a třicátými lety minulého století, si dovede představit.

"Evropa bude konfrontována s chaosem a s konflikty. V Americe dojde k nepokojům, které povedou k brutálnímu zásahu a potlačení mnoha občanských svobod. Globální ekonomický systém může jako celek zkolabovat," prohlásil Soros.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy