Zbrojaři si krizi chválí. Prodej zbraní kvete

Zahraničí Zahraničí
27. 2. 2012 14:40
Nejúspěšnějším obchodníkem se zbraněmi je Lockheed Martin, Evropu táhnou BAE Systems
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stockholm - Ne finanční krize, ale stahování vojáků z Iráku a Afghánistánu způsobilo, že zisky zbrojařů nerostou tak rychle jako v minulosti. Přesto si manažeři obřích koncernů mnou ruce - na rozdíl od ostatních průmyslových odvětví se jim stále daří.

Oproti roku 2002 zvýšili své zisky o 147 procent.

Údaje zveřejnil jako každý rok Stockholmský mírový výzkumný institut (SIPRI), který celosvětový zbrojařský průmysl monitoruje.

"Celkový prodej zbraní nadále rostl, přestože byl růst pomalejší než v roce 2009," stojí ve zprávě SIPRI.

TOP 100

Nejlépe jsou na tom americké firmy. Ovládají 60 procent trhu a na žebříčku Top 100 se jich umístilo hned 44. Jasnou jedničkou je s 35,7 miliardy dolarů společnost Lockheed Martin.

Na druhém místě skončily se 26 miliardami dolarů britské BAE Systems. Jejich zisky by měly růst i v příštích letech, zejména díky vývoji páté generace bojových letounů F-35. Jen americké letectvo plánuje nákup 2500 těchto strojů.

Přestože v první desítce jsou ještě evropská EADS a italská Finmeccanica, počet evropských zbrojařů v první stovce klesl v roce 2010 z 33 na 30.

Americký voják v Iráku.
Americký voják v Iráku. | Foto: Reuters

Údržba zbraní vynáší

SIPRI sleduje země OECD, včetně mnoha dalších rozvojových zemí. Například Čínu, Kazachstán a Ukrajinu ale do své statistiky nezahrnuje, protože dostupné informace nejsou relevantní.

Přitom Čína by se podle SIPRI do první desítky zaručeně dostala.

SIPRI upozorňuje na další zajímavý trend: Zbrojaři z velké části vydělávají na službách. Zajišťují systémovou podporu, trénink, logistiku, údržbu i opravy. Jen v případě BAE Systems takový servis činí 48 procent všech tržeb.

Institut SIPRI se zabývá studiem konfliktů, prodejem zbraní a odzbrojováním od roku 1966. Spolufinancuje ho švédská vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy