Peking - Předního čínského aktivistu bojujícího proti korupci a za lidská práva Sü Č'-junga v neděli soud v Pekingu odsoudil na čtyři roky vězení.
Podle světových tiskových agentur jde o nejvýznamnější proces s disidenty v Číně od roku 2009, kdy byl nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po odsouzen za "podvratnou činnost" k 11 letům vězení. Odsouzení Süa kritizovaly USA, Evropská unie i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv.
Právník a vůdce volného uskupení Nové občanské hnutí stanul před soudem ve středu. Sü je vinným ze "shromažďování davu s cílem narušit veřejný pořádek", oznámil podle agentury Reuters soud. Sü vedl kampaň za to, aby děti z venkovských oblastí měli právo na vzdělání ve městech, a také požadoval, aby veřejní činitelé zveřejňovali své majetky.
Disidentův obhájce řekl, že se svým klientem se během dvou dní sejde, aby zjistil, zda se chce odvolat.
"Řekl (před soudem), že poslední zbytky důstojnosti čínského právního systému jsou zničeny," řekl obhájce novinářům před budovou soudu, kde policie vytlačovala a šikanovala zahraniční reportéry.
Spojené státy vyjádřily nad odsouzením aktivisty "hluboké zklamání". Washington už po středečním jednání čínského soudu dal najevo znepokojení a vyzval k okamžitému propuštění Süa a dalších politických vězňů.
Totéž žádá i Evropská unie. Podle prvního tajemníka unijní delegace v Číně Raphaela Droszewského tento případ "zvyšuje naše obavy ze situace, které čelí mnoho čínských obhájců lidských práv stíhaných za poklidné akce proti korupci a za veřejné obhajování práva, transparentnosti a sociální spravedlnosti", citovala francouzského diplomata agentura AP.
"Nestoudný, ale předvídatelný rozsudek"
V rámci procesu proti členům Nového občanského hnutí začalo ve čtvrtek přelíčení s dlouholetým aktivistou Čao Čchang-čchingem, to bylo ale na 15 dní odloženo, aby si disident mohl vybrat nové obhájce. Čao čelí témuž obvinění jako Sü za to, že pořádal v Pekingu večerní setkání, jejichž účastníci diskutovali o kampani směřující k odhalení korupce na vyšších místech.
Soud v Pekingu nyní chystá líčení proti dalším pěti členům skupiny. Tři jiní byli souzeni už loni v prosinci hrozí jim více než deset let vězení.
Čína zadržela nejméně 20 aktivistů zapojených do tlaku na zveřejňování majetku veřejných činitelů. Podle vůdců aktivistů pracují pro toto hnutí stovky čínských občanů. Vláda proti hnutí, které chce poukazovat na korupci a problémy v rámci systému, začala bojovat před deseti měsíci. Aktivisté jsou přesvědčeni, že režim jim chce dát najevo, že rozdrtí jakékoli snahy o podkopání vlády komunistické strany.
"Je to nestoudný, ale bohužel předvídatelný rozsudek. Čínské úřady znovu daly přednost vládě strachu před vládou zákona," uvedla k nedělnímu rozsudku Roseann Rifeová z východoasijské pobočky organizace Amnesty International. Podle Human Rights Watch dělá odsouzení Süa z ohlášeného vládního tažení proti korupci v Číně pouhou frašku.