* Parlamentní test důvěry zřejmě Berlusconiho čeká 14. prosince * Premiér ho chce spojit s hlasováním o rozpočtu
Řím - Italského premiéra Silvia Berlusconiho jen tak něco nerozhází.
Přežil obvinění z mafiánského spolčení, soudní procesy kvůli korupci i skandály okolo mladistvých prostitutek, které si zval na opulentní večírky do své vily.
Nad hrozbou předčasných voleb, které se nad Itálií vznášejí poté, co z jeho vlády v pondělí odešli zástupci frakce Budoucnost a svoboda (Fli), kterou nedávno založil předseda parlamentu Gianfranco Fini, proto jen mávl rukou.
Se vší pravděpodobností by je totiž vyhrál. Pokus o sjednocení italské pravice a levice zahájený v roce 2008 sice skončil fiaskem, hlavní silou na politické scéně v zemi ale zůstává jeho pravicová formace Lid svobod (PdL).
Nové strany v Itálii nadále vznikají a zase se rozpadají přibližně ve stejném rytmu, v jakém se střídají roční období, aniž by získaly nějaký vliv.
Z Finiho "futuristů", jak se jim říká v novinářské hantýrce, si proto premiér nic nedělá. Jeho hlavním protivníkem zůstává levicová Demokratická strana (Pd).
"Pokud by došlo na nové volby, znovu je prohrají," tvrdí předseda vlády, který díky svému finančnímu impériu Fininvest kontroluje všechny větší soukromé televizní kanály v zemi.
Hlasování o rozpočtu
Pondělní odchod ministra pro evropské záležitosti Andrey Ronchiho, ministerského náměstka v rezortu průmyslu Adolfa Ursa a dvou státních tajemníků, nechal Berlusconiho chladným.
S návrhem na vyslovení nedůvěry vládnímu kabinetu přišly minulý pátek Pd a formace někdejšího milánského prokurátora Antonia di Pietra Itálie hodnot (IdV).
Podle nejmenovaného zdroje, se uskuteční 14. prosince. A premiér ho chce spojit s hlasováním o státním rozpočtu plánovaném na první polovinu prosince.
Je přesvědčen, že Finiho formace rozpočet podpoří, protože nebude riskovat negativní reakci finančních trhů. Itálie se sice dokázala vypořádat s nedávnou hospodářskou krizí, státní dluh ale stále zůstává na úrovni sto dvaceti procent hrubého domácího produktu.
Do hry se na druhou stranu může vložit prezident Giorgio Napolitano. Ten je podle ústavy oprávněn vypsat předčasné volby, pokud to uzná za vhodné, nebo jmenovat úřednickou vládu.
Nová vládní většina
Právě s druhou možností počítá Fini.
Před několika dny se vyslovil pro vytvoření nové vládní většiny. Tu by podle jeho slov měly vytvořit PdL a Fli, ovšem bez Berlusconiho, zato s Unií demokratického středu a centra (UdC) a dalšími dvěma malými centristickými stranami, pravicovým Hnutím pro autonomie (MpA) a levicovou Aliancí pro Itálii (ApI).
V čele ApI je někdejší římský starosta Francesco Rutelli, který se rozešel s vedením Demokratické strany, ve kterém pro něj nebylo místa. MpA zase vede předseda regionální vlády Sicílie Raffaele Lombardo.
S nynějším hlavním Berlusconiho spojencem Umbertem Bossim a jeho protievropskou Ligou severu Fini nepočítá. Chce totiž vytvořit vládu, která by byla pozitivně nakloněna Evropské unii.
Nových voleb se ale předseda parlamentu trochu obává. Napolitano by totiž po nich byl zřejmě nucen znovu pověřit sestavením vlády Berlusconiho.
"Než zvolit další traumatizující alternativu, je lepší pokusit se o novou středopravou vládu," citoval deník La Republicca Ursa.
Fini teď vyčkává, co řeknou nové průzkumy popularity politických stran.
Podle toho z 10. listopadu by Berlusconiho PdL získalo 26,5 a Demokratická strana 23 procenta hlasů. Jedenáctiprocentní podporu má Liga severu, zatímco pro další novou formaci na politické scéně v zemi, Levici, ekologii a budoucnost, se vyslovilo sedm procent respondentů. Centristy podporuje šest procent a Fli 7,7 procenta dotázaných.