Před volbami v USA republikáni tápali. Kdo vyzve Obamu?

Václav Viták
1. 12. 2011 0:01
Republikánská strana zřejmě vsadí na Romneyho. Nic jiného jí nezbude
Debata v Iowě
Debata v Iowě | Foto: Reuters

Washington - Republikánští kandidáti na prezidenta absolvovali 16. prosince ve státě Iowa svou poslední televizní debatu před prvními primárkami, které v USA  oficiálně odstartují volební rok 2012.

První primárky se budou konat 3. ledna právě v Iowě. Původní pole uchazečů o nominaci za republikánskou stranu už ale není úplné.

První obětí nelítostného politického boje se stal Afroameričan Herman Cain, který na začátku prosince oznámil, že "pozastavuje" svoji volební kampaň.

Bývalému manažerovi se stala osudným obvinění ze sexuálního obtěžování, která se začala objevovat okamžitě poté, co se dostal v průzkumech mezi voliči do čela republikánských kandidátů.

Herman Cain
Herman Cain | Foto: Reuters

Cain nedokázal uspokojivě vysvětlit, proč nejméně dvě ženy dostaly od Asociace amerických restaurací, kterou kdysi řídil, finanční odškodnění, aby ho nežalovaly za nepřiměřené sexuální návrhy.

Herman Cain marně prohlašoval, že všechna tato obvinění jsou nepodložená a vyvolaná politickou objednávkou. Když zjistil, že ztrácí veškeré sponzory a nemá peníze na vedení kampaně, hodil ručník do ringu.

"Klub lhářů a ignorantů"

Republikáni prakticky celý rok 2011 marně hledali ve svých řadách skutečnou osobnost, která by měla stejné charisma a současně politickou neotřepanost, jež přinesly vítězství demokratovi Baracku Obamovi před čtyřmi lety.

To byl také důvod, proč byl při volebních průzkumech v čele pole republikánských kandidátů každou chvíli někdo jiný.

 

Nejprve vedla kongresmanka Michele Bachmannová, pak se dostal do čela texaský guvernér Rick Perry, po něm načas Mitt Romney, po něm Herman Cain a po jeho odstoupení z kampaně zase na krátkou dobu Newt Gingrich.

Žádný ze zmíněných si ale vedení dlouho neudržel a prakticky každý z nich se nejméně jednou masivně zesměšnil buď před americkými voliči, nebo celým světem.

Mnohdy kolosální neznalosti amerických dějin, zahraniční politiky USA, geografie světa a absence základního přehledu o hlavních světových událostech vynesly většině republikánských kandidátů sžíravý posměch.

Sharon Bialeková - jedna z žen, které obvinily Hermana Caina ze sexuálního obtěžování
Sharon Bialeková - jedna z žen, které obvinily Hermana Caina ze sexuálního obtěžování | Foto: Reuters

Německý list Der Spiegel je ve svém komentáři dokonce označil za "klub lhářů a ignorantů".

Republikáni jsou si vědomi slabosti svých kandidátů, a snažili se proto na poslední chvíli najít ještě někoho, kdo by alespoň trochu zamíchal kartami.

Chris Christie, populární "baculatý" guvernér New Jersey, který měl být jejich černým koněm, ale odmítl do boje o republikánskou nominaci vstoupit.

Obama versus Romney?

Prezident Barack Obama si nestojí u Američanů kvůli špatné ekonomické situaci USA příliš dobře. Pokud by v řadách republikánských kandidátů byla skutečná politická osobnost, měl by stávající šéf Bílého domu v příštích volbách velké potíže.

Zatím se však zdá, že se splní původní předpovědi, podle kterých nakonec Obamu vyzve bývalý finanční magnát a někdejší massachusettský guvernér Mitt Romney.

Mormon Romney sive nedokázal získat trvalé a jasné vedení nad svými soupeři v boji o nominaci, ale na rozdíl od kolísavých výkonů většiny z nich se stále drží na předních pozicích.

Z průzkumů vyplývá, že republikánští voliči nad ním nijak nejásají, ale považují ho přece jenom za "nejpřijatelnějšího" z nabídky, kterou mají.

Do amerických prezidentských voleb v listopadu 2012 ale zbývá ještě téměř rok. A ten zcela jistě přinese mnohá překvapení.

 

Právě se děje

Další zprávy