Damašek - I přes přítomnost pozorovatelů Ligy arabských států syrské bezpečnostní síly rozhánějí střelbou demonstrace odpůrců prezidenta Bašára Asada. Během pátku zemřelo dalších dvaatřicet lidí.
Na výzvu opozice se shromáždily po celé zemi statisíce lidí k protestům. Na damašském předměstí Dúma podle svědků vojáci pálí do davu přibližně 150 tisíc osob. Používají také slzný plyn a bomby s hřebíky. Střelba je hlášena i z města Hamá a z Idlíbu na severu, kde se údajně shromáždilo přes 150 tisíc lidí.
Vládní tanky a obrněné transportéry se stáhly z center některých měst, ale podle opozičních aktivistů se jen posunuly o několik stovek metrů dál a na střechách budov nadále zůstávají odstřelovači.
Opozice obviňuje režim, že arabským pozorovatelům neposkytuje volnost pohybu, jak slíbil. Odpůrce režimu také šokovala čtvrteční slova šéfa arabských pozorovatelů Mustafy Dabího, který prohlásil, že v "Homsu neviděl nic ohrožujícího."
Dabí je bývalým generálem súdánské vojenské rozvědky a organizace Amnesty International jej obviňuje z podílu na vraždění civilistů ve východosúdánské provincii Dárfúr. Syrská opozice kritizuje Ligu arabských států za to, že právě tohoto nedůvěryhodného muže postavila do čela mise.
Homs je už několik týdnů pod palbou vládních jednotek, které ostřelují i obytné čtvrtě. V Homsu bojuje proti armádě několik stovek dezertérů ze Svobodné syrské armády, která se postavila proti Asadovi a je na straně opozice.
Šéf Svobodné syrské armády Riád Asad z Turecka vzkázal, že nařídil přerušit boje v době, kdy jsou v Sýrii pozorovatelé z Ligy arabských států. Snaží se prý také s nimi navázat kontakt, ale neúspěšně.
Rusko, které spolu s Čínou a Íránem prezidenta Bašára Asada podporuje, slova Mustafy Dabího přivítalo. Podle vyjádření ruského ministerstva zahraničí Moskva věří v profesionalitu a objektivitu arabského monitorovacího týmu.
Od začátku revoluce v březnu zahynulo v Sýrii už kolem šesti tisíc osob, prezident Asad výzvy k odstoupení odmítá a namísto toho potlačuje demonstrace a protesty silou. Počet zatčených lidí se od března odhaduje na patnáct tisíc.
Asada kritizuje i Liga arabských států a přijala vůči Sýrii sankce. Damašek pak souhlasil s vysláním monitorovacího týmu, který má na místě zjistit situaci a vypracovat pak pro Ligu arabských států zprávu.
"Víme, že pozorovatelé krveprolévání nezastaví, ale alespoň to někdo uvidí," řekl agentuře Reuters jeden z iniciátorů protestních demonstrací.
Ve Valném shromáždění OSN odsoudila syrský režim za represe vůči vlastnímu obyvatelstvu výrazná většina 133 zemí, ale v Radě bezpečnosti Sýrii hájí Rusko a Čína.