Vraždy, ale i ekonomický růst. Po obětech Pinochetovy diktatury se stále pátrá

Vraždy, ale i ekonomický růst. Po obětech Pinochetovy diktatury se stále pátrá
Pinochet svrhl Allendeho vládu, poté rozpustil parlament, zakázal politické strany, zavedl cenzuru a uvěznil tisíce svých levicových odpůrců.
V červnu 1974 se Pinochet prohlásil nejvyšším vůdcem státu a v prosinci téhož roku se stal prezidentem.
Převrat v Chile podporovaly i Spojené státy, i když se dlouho spekulovalo, jak moc do něj byly zapojené. Odtajněné dokumenty ale ukazují, že tehdejší prezident Richard Nixon stejně jako ministr zahraničních věcí Henry Kissinger (uprostřed) i tajné služby o puči dopředu věděli a podíleli se na jeho plánování.
Represe pokračovaly. Více než milion lidí uprchlo nebo bylo donuceno k útěku do zahraničí. Během celé Pinochetovy vlády se více než 40 175 lidí stalo obětí politických čistek, píše list The Guardian. Na snímku demonstrace žen, které hledají své zmizelé příbuzné. Zobrazit 20 fotografií
Foto: Wikimedia Commons - Biblioteca del Congreso Nacional (CC BY-SA 3.0)
Dominika Perlínová ČTK Dominika Perlínová, ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2023 16:29
Před 50 lety provedl generál Augusto Pinochet v Chile vojenský puč. Důvěrník tehdejšího prezidenta se zmocnil státu, vyvraždil nebo poslal do exilu politickou opozici a proměnil ekonomiku země. Za své zločiny nebyl nikdy potrestán. Po jeho obětech pozůstalí dodnes pátrají, Pinochetův odkaz ale dál rozděluje společnost.
 

Právě se děje

Další zprávy