Napětí kolem osvobozené křesťanky v Pákistánu trvá. Nemůže ven, manžel žádá o pomoc

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 4. 11. 2018 6:56
Ostře sledovaný pákistánské křesťanky Asii Bibiové, která byla v této striktně muslimské zemi před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku proroka Mohameda a nyní ji soud zprostil viny bud v zemi stále vášně. Žena stále zůstává ve vězení a kvůli protestům radikálních muslimů ze země raději uprchl její advokát Saif Mulúk.
Dcery vězněné Bibiové
Dcery vězněné Bibiové | Foto: Reuters

Islámábád - Manžel křesťanky Asii Bibiové, která byla před osmi lety v Pákistánu odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda a nyní zproštěna viny, požádal o pomoc Británii, Spojené státy a Kanadu. Informoval o tom portál BBC.

Osvobození Bibiové v zemi vyvolalo vlnu demonstrací, na kterých se dav dožaduje veřejného oběšení ženy i soudce.

Bibiové, jejíž propuštění pákistánské úřady odložily, již několik zemí nabídlo azyl, mimo jiné Francie či Španělsko. Nyní její manžel Ašik Masíh, který se v říjnu vrátil s dětmi z Británie, aby mohl ženu přivítat, nyní ve videovzkazu prohlásil, že se bojí o život své rodiny.

"Žádám premiérku Spojeného království (Theresu Mayovou), aby nám pomohla, a pokud to bude možné, aby nám poskytla svobodu," řekl Masíh. Stejnou žádost adresoval i představitelům Kanady a USA.

Masíh v dřívějším rozhovoru novinářům řekl, že je vystrašený z toho, že se pákistánské úřady uzavřely dohodu s islamistickou stranou Tehríke Labajk (TLP), která protesty proti verdiktu rozpoutala. V rámci ujednání nebude smět Bibiová opustit zemi a vláda nebude bránit odpůrcům osvobozujícího verdiktu, aby rozsudek právně napadli.

Z Pákistánu mezitím z obav o svůj život odjel právník Bibiové Saif Mulúk. Ten agentuře AFP sdělil, že musel odejít, aby mohl Bibiovou dále zastupovat. Advokát Mulúk dohodu vládních úřadů s TLP nazval "bolestivou".

"Nemohou ani provést příkaz nejvyššího soudu v zemi," řekl agentuře AFP, než nastoupil do letadla mířícího do Evropy. "Musím zůstat naživu, abych mohl dále bojovat za Asii Bibiovou," dodal. Podle svých slov se kvůli své klientce do země vrátí. Požaduje ale, aby mu pákistánská vláda zajistila bezpečnost.

Bibiová byla v roce 2010 odsouzena k absolutnímu trestu za urážku proroka Mohameda. Pákistánský nejvyšší soud ji ale tento týden zprostil viny s tím, že důkazní materiál byl vágní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy