Za hádku o vodu jí hrozila smrt. Křesťanka strávila osm let na samotce v Pákistánu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 10. 2018 20:44
Asia Bibiová byla v roce 2010 odsouzena za urážku proroka Mohameda podle přísných pákistánských zákonů o rouhačství. Tento týden ji soud osvobodil. Radikální muslimové hrozí soudcům smrtí.
Protesty příznivců islamistické strany Tehríke Labajk proti osvobozujícímu rozsudku.
Protesty příznivců islamistické strany Tehríke Labajk proti osvobozujícímu rozsudku. | Foto: Reuters

Láhaur (Pákistán) - Asia Bibiová strávila posledních osm let na samotce ve vězení. Hrozil jí přitom ještě horší trest, poprava. Bibiová totiž drží v Pákistánu jedno smutné prvenství. V roce 2010 byla coby první žena odsouzena k trestu smrti na základě přísných zákonů o rouhání.

Sedmačtyřicetiletou křesťanku obvinili ostatní vesničané, že v hádce se sousedkami urazila proroka Mohameda. K popravě ale nakonec nedošlo.

Tento týden soud rozhodl, že namísto popravy se Bibiová dostane na svobodu. "Nemohu uvěřit tomu, co slyším. Půjdu teď ven? Opravdu mě pustí?" divila se v telefonním rozhovoru s agenturou AFP. Sama se přelíčení nezúčastnila.

Podle hlavního soudce může být žena propuštěna v podstatě okamžitě. "Tolerance je základním principem islámu," zdůvodnil své rozhodnutí Saqib Nasir, předseda tříčlenného panelu, který Bibiovou osvobodil. Poznamenal, že muslimská víra nespravedlnost a utlačování odsuzuje.

Žena obvinění z rouhání od začátku odmítala. Podle ní ji sousedky křivě obvinily kvůli dávnému sporu o poničený majetek.

Co se tehdy stalo?

Bibiová, její manžel Ashiq Masih a pět dětí, z nichž dvě měl Masih z předchozího manželství, byli jedinou křesťanskou rodinou v celé vesnici. I proto oba manželé zastávali nepříliš prestižní pozice. Masih pracoval jako stavební dělník a jeho negramotná manželka si přivydělávala na poli. Lidé z okolí Bibiovou ještě před zatčením údajně opakovaně přemlouvali, aby konvertovala k islámu.

Bibiová se však v červnu 2009 během sběru ovoce dostala do sporu se skupinou žen kvůli nádobě na vodu. Ženy ji obvinily, že nádobu už nemohou používat, protože se jí ona coby nemuslimka dotkla, a tak ji pro ostatní znečistila. Následně Bibiovou nařkly, že v odpovědi na jejich výtky natřikrát urazila proroka Mohameda.

Bibová se pak údajně během následného bití sama přiznala k rouhačství. Policie ji zatkla a vsadila do vězení.

Příbuzní Bibiové, její manžel a děti, museli před hněvem sousedů utéct a schovat se, protože jim lidé z okolí vyhrožovali smrtí.

"Říkají, že si to s námi vyřídí, pokud se k nám dostanou. O nás teď ví každý, takže se s dětmi ukrýváme - jednou tady, jindy na jiném místě. Nedovoluji jim vycházet ven, kdokoliv jim může ublížit," svěřil se v roce 2010 britskému serveru BBC Masih.

Už tehdy se obával, že i kdyby jeho manželku nakonec propustili z vězení, hrozilo by jí lynčování a smrt. "Nikdo ji nenechá žít. Mulláhové (vykladači islámu, pozn. red.) říkají, že až vyjde ven, tak ji zabijí."

Úřady se bojí protestů

Celý případ ve své době a i dnes vzbuzuje rozhořčení hned na několika frontách. Tehdy byli pobouřeni hlavně křesťané po celém světě. Za propuštění Bibiové orodovala řada petic a veřejně se za ni postavil i papež Benedikt XVI.

Oproti tomu radikální muslimové, včetně některých sousedů Bibiové, volali po popravě. Úřady se proto nyní oprávněně bojí, že dojde k novým protestům. A Bibiové, která unikla trestu smrti, půjde zřejmě i dál o život.

Média naznačují, že se žena i s rodinou pravděpodobně přestěhuje mimo hranice Pákistánu. V nebezpečí ale mohou být i soudci, kteří trest pro Bibiovou nyní zvrátili. K osvobozujícímu rozsudku dospěli už před třemi týdny, ale kvůli obavám z možných následků jeho zveřejnění odložili.

"Nejvyšší soud v Pákistánu musí být oceněn za to, že dodržel zákony země a nepodlehl žádnému tlaku," nechal se nicméně slyšet právník Bibiové Saiful Mulook.

A první výhrůžky na adresu soudců už padly. Agentura Reuters upozornila, že osvobozující rozsudek odsoudili podporovatelé islamistické politické strany Tehríke Labajk (TLP), která byla založena právě kvůli prosazování zákonů o rouhání. Zablokovali několik ulic ve větších městech a zaútočili kameny na policisty v Láhauru, metropoli provincie Paňdžáb.

"Patron TLP Muhammad Afzal Qadri vydal edikt, který říká, že hlavní soudce a všichni, kdo nařídili propuštění Asie, si zaslouží smrt," potvrdil mluvčí strany Ejaz Ašráfí.

Už v roce 2011 byli kvůli tomu, že podpořili odsouzenou Bibiovou, zavražděni nejméně dva lidé na významných postech. Ministr pro menšiny a také guvernér.

Zákony o rouhání

Pákistánské zákony o rouhání hrozí trestem smrti každému, kdo urazí islám, a podle hlasů kritiků se v rukou Pákistánců staly nástrojem pro perzekuci náboženských menšin.

Právník Asie Bibiové u soudu.
Právník Asie Bibiové u soudu. | Foto: Reuters

Terčem útoků se v posledních letech stala i křesťanská minorita, která tvoří 1,6 procenta obyvatelstva. Kromě Láhauru žije řada křesťanů například v Karáčí nebo ve Faisalábádu a křesťanské vesničky jsou po celém Paňdžábu. Hlavně na venkově přitom křesťané patří k nejníže postaveným Pákistáncům na společenském žebříčku.

Rozsudky ohledně rouhačství většinou vynášejí soudy nižší instance a není výjimkou, že je soudy vyšší instance následně zruší nebo pozmění. Jenže i pouhé nařčení z rouhačství může vést k lynčování davem, nebo dokonce smrti z rukou radikálních muslimů.

Server BBC připomíná, že zákony vztahující se k náboženství podědil Pákistán ještě z dob britské nadvlády. V 80. letech minulého století byly nicméně rozšířeny a doplněny právě o případy rouhání.

Video: Podívejte se na video z útoku v Pákistánu

V Pákistánu před volbami vybuchla bomba, nejméně 65 lidí zemřelo | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 45 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy