Z České republiky se v zahraničním tisku pomalu ale jistě stává symbol odporu k původnímu návrhu euroústavy. Ne všem vládním činitelům se to líbí.
Bruselský internetový deník EU Observer včera přinesl rozhovor s europoslancem Janem Zahradilem, kterého premiér Mirek Topolánek nedávno pověřil jednáním o ústavě za ČR.
Článek nazvaný "Praze hrozí čelní srážka se zastánci ústavy v EU" předkládá Zahradilovu vizi dalších jednání na toto téma uvnitř EU.
Zahradil: Nemohu souhlasit s Německem
"Jsem tu, abych pomohl najít konstruktivní výsledek, ale současně nemohu souhlasit se vším, co německé předsednictví navrhuje," říká Zahradil v reakci na snahy Angely Merkelové oživit jednání o euroústavě.
Zatímco Berlín se podle všeho nevzdal myšlenky vyjít z původního textu, který před dvěma lety v referendu odmítli občané Francie i Nizozemska, Zahradil dává jasně najevo, že pro něj je tento text mrtvý.
Navrhuje zachovat ty jeho části, kde se hovoří o institucionální reformě. Je však zásadně proti tomu, aby charta základních práv obsažená v ústavě nabyla právní závaznost.
To by podle něj otevřelo cestu k tomu, aby evropské právo pronikalo do národních sociálních a důchodových systémů. "Měly by být dány jasné záruky, že k ničemu takovému nedojde," cituje EU Observer Zahradila.
"Nový text by měl být jednodušší, transparentnější, přístupnější občanům a měl by obsahovat jasnou definici jurisdikcí a kompetencí na evropské úrovni," shrnul Zahradil výchozí postoj Prahy pro nadcházející jednání.
Pozice ČR teprve vzniká
Stejný den ale v Bruselu vicepremiér Martin Bursík prohlásil, že názory Jana Zahradila nepředstavují oficiální pozici Česka. Bursík, který osobně prosazuje, aby euroústava vycházela z původního dokumentu, v rozhovoru pro ČTK zdůraznil, že Česko zatím nemá vůči euroústavě konečné stanovisko.
My nemáme doposud formulovanou společnou pozici k evropské ústavní smlouvě a vedeme o tom diskusi," odmítl Bursík, aby byla Praha označována za baštu odporu vůči euroústavě.
Připustil však, že si česká strana politicky zkomplikovala život, když premiér Mirek Topolánek nejmenoval hlavním českým vyjednavačem o euroústavě vysokého státního úředníka jako všechny státy EU, ale politika s "velmi vyhraněným názorem na evropskou ústavní smlouvu".
Bursík: Škodili bychom sami sobě
Zahradil, jak píše EU Observer, je také jediným europoslancem, který má roli zprostředkovatele v jednáních o ústavě hrát.
"Dosavadní politické názory Jana Zahradila nelze považovat za oficiální pozici České republiky," dodal Bursík. I on prosazuje zjednodušení textu euroústavy, soudí však, že by neměl být opouštěn její původní půdorys.
Bursík se ale nebojí, že by se Česko názorově vyčlenilo z většiny států EU. Míní, že země by byla sama proti sobě, neboť by se dostala do izolace a na okraj.