Zvyšující se zájem o cestování do Evropy se týká i dalších destinací, především tradičních turistických cílů, jako je Londýn, Paříž a Řím.
Po útlumu, který způsobily teroristické útoky na USA v září 2001, očekává americká komise pro cestování do Evropy, že Atlantik letos překročí alespoň třináct milionů Američanů, což je dosavadní rekord z roku 2000. O dva roky později klesl počet cestujících do Evropy proti tomuto údaji o téměř 2,5 milionu turistů.
Transatlantický cestovní ruch podporuje vedle stabiliního dolaru a rozmachu evropských nízkonákladových přepravců také rozšíření nabídky sezónních nonstop linek z amerických měst do evropských metropolí, například Stockholmu, Lisabonu, Dublinu, Budapešti či Kyjeva.
Nezanedbatelný je i vliv významných událostí, jako jsou fotbalové mistrovství světa v Německu či Mozartovo a Rembrandtovo výročí připomínané v řadě evropských zemí. Lákadlem pro cesty do Evropy může být pro Američany podle USA Today i film Šifra mistra Leonarda odehrávající se v turisticky atraktivním prostředí evropských muzeí a památek.
Cestovní kanceláře před zahájením hlavní sezony hlásí proti loňsku až dvojnásobný zájem o dovolené v Itálii. Zcela vyprodané jsou už také malé luxusní výletní lodi brázdící evropské vody.
Až do června se dá zpáteční letenka z východního pobřeží USA do Evropy pořídit do 600 dolarů (asi 14 500 korun). O prázdninách ale cena vzroste o 200 dolarů (asi 4800 korun). Ačkoli tyto základní ceny zůstávají zhruba stejné jako loni, celkové náklady kvůli dražšímu leteckému palivu a vyšším letištním poplatkům vzrostou podle odhadu odborníků až o deset procent.