Stockholm - Při budování podmořského plynovodu Nord Stream ve švédských vodách Baltského moře narazili stavební experti na vzácný objev - několik set let staré vraky lodí, přičemž některé jsou zřejmě velmi zachovalé.
Nejstarší vrak mohl v místě objevu ztroskotat už před osmi sty lety. Ostatní potopené lodi pocházejí podle agentury AP nejspíš z období mezi 16. až 19. stoletím.
"Může se jednat o velice zajímavý objev, ale zatím jsme viděli pouze snímky vnějšku vraků," řekl agentuře AP Peter Norman ze Švédského ústavu pro národní dědictví. Nyní přijdou na řadu potapěči.
Podle Tory Holmstromové tiskové mluvčí konsorcia Nord Stream, které plynovod mezi Ruskem a Německem buduje, bylo v 48 kilometrů dlouhém a 2 kilometry širokém pásmu objeveno celkem dvanáct vraků.
Ztroskotané lodi se nacházejí v hloubce přibližně 130 metrů, takže bude k jejich průzkumu a případnému vytažení potřeba zvláštní technika. Některé vraky ale pravděpodobně zub času poškodil natolik, že bude průzkum možný jen na místě potopení.
Švédští námořní archeologové po shlédnutí snímků z naleziště potvrdili, že se může jednat o vraky s vysokou historickou hodnotou, které nám vypoví mnoho o každodenním životě v době, z níž pocházejí.
Vraky se sice nacházejí ve švédských vodách, ale ne přesně v místě, kudy by měl plynovod Nord Stream vést. A tak stavitelé přislíbili, že se těchto archeologických skvostů podmořské práce nijak nedotknou.
Výstavba 1200 kilometrů dlouhého plynovodu, který povede plyn z ruského přístavu Vyborg přes Baltské moře do německého přístavu Greifswald, začne a dokončena by měla být v roce 2011.
Plynovod od dob Sovětského svazu má být schopen přepravit 55 miliard krychlových metrů plynu ročně. Svojí trasou pod mořem se tak vyhne Ukrajině a Polsku.