Pozor na Romneyho plány, varoval voliče Obama

Michal Žák Reuters Michal Žák, Reuters
14. 6. 2012 21:12
Laciná slova, odsuzuje prezidenta Mitt Romney
Barack Obama hovoří ke svým sponzorům ve Filadelfii
Barack Obama hovoří ke svým sponzorům ve Filadelfii | Foto: Reuters

Washington - Prezidentu Baracku Obamovi se stále nedaří přesvědčit Američany o tom, že se mají lépe než před čtyřmi lety.

Tehdy jim sliboval "naději a změnu", o naplnění těchto slov ale voliči stále pochybují. Proto se šéf Bílého domu ve čtvrtečním projevu o ekonomice, který přednesl v ohijském Clevelandu, soustředil především na kritiku svého republikánského soupeře Mitta Romneyho.

Podle Obamy Romneyho hospodářské plány by prospěly jen bohatým a výrazně by zhoršily situaci střední třídy. Spojené státy podle něj stojí na rozcestí, které rozhodne o podobě země na dlouhá léta.

"V těchto volbách se bude rozhodovat mezi dvěma radikálně odlišnými vizemi, jak vytvořit udržitelný růst, jak snížit zadlužení a jak vytvořit pracovní místa pro střední třídu," zdůraznil Obama. 

Republikánský kandidát měl v Ohiu konkureční vystoupení, při němž uvedl, že prezident je sice výřečný, během své vlády však nedokázal pracovní místa vytvořit.

"Slova jsou laciná, činy ale mluví nahlas," prohlásil Romney v Cincinnati na jihozápadě Ohia. V narážce na Obamovo volební heslo "Vpřed!" pak vyslovil názor, že šéf Bílého domu žene USA "vpřed přes útes". 

Nepořádek po Bushovi

Obama ve svém projevu naopak zdůraznil, že Romney pouze opakuje recepty, které se v minulosti ukázaly být neúspěšnými. Jde zejména o představu, že nižší daně a odstranění regulací pro firmy jsou zárukou prosperity. Taková politika prospívá podle prezidenta jen bohatým, střední třídu zato ochuzuje.

Obama varoval také před škrty v sociálních a zdravotních programech, jež chystá jeho soupeř. Hospodářský růst a nová pracovní místa ale podle šéfa Bílého domu nelze mít bez silné střední třídy.

Američanům proto slíbil, že pokud bude znovu zvolen, bude podporovat vzdělání, sociální programy, zdravotnictví a inovace. Oběti by podle něj měl přinášet celý národ, ne jenom ti méně majetní. 

Foto: Reuters

Zdroje z Demokratické strany před prezidentovým projevem naznačily, že šéf Bílého domu hledá i další témata a jedním z nich je podle nich nepříliš úspěšná politika předchozích republikánských vlád. 

Obama se proto bude snažit přesvědčit Američany o tom, že potřebuje další čtyři roky, aby napravil škody, jež napáchal jeho předchůdce v Oválné pracovně George Bush. A že případná Romneyho vláda by zemi uvrhla tam, kde již byla.

"To poslední, co bychom chtěli, je návrat k politice, která může za všechen ten nepořádek," prohlásil prezident v Baltimore během úterního setkání se sponzory.

Svalováním viny na druhé se šéf Bílého domu ovšem dostává na tenký led, upozorňuje agentura Reuters. Voliči totiž mají tendenci hodnotit své vůdce podle toho, co ve funkci dokázali. Negativní kampaň by prý navíc nevypadala moc prezidentsky.

Řada demokratů je proto přesvědčena, že Obama musí své úspěchy zasadit do kontextu. A voličům ukázat, že poslední čtyři roky strávil "vyhrabáváním země z katastrofy, do níž ji přivedlo vládnutí republikánů".

"Je potřeba lidem vysvětlit, jak jsme se dostali tam, kde jsme," míní Jared Bernstein, někdejší ekonomický poradce viceprezidenta Joea Bidena.

Obamova slabina

Skutečnost, že v květnu přibylo (podle mnohých "jen") 69 tisíc pracovních míst, dal Obama do přímého srovnání s tím, že během posledního roku vlády George Bushe mizela každý měsíc statisíce pracovních míst (například v lednu 2009, kdy se prezidenti v Bílém domu střídali, zmizelo v nenávratnu přes 800 tisíc míst).

To je ovšem Obamova slabina. "Prezident - navzdory svému nezměrnému řečnickému umění - neodvedl dobrou práci, co se vysvětlování ekonomických obtíží týče," neodpustil si kritická slova William Galston, jenž v 90. letech radil Billu Clintonovi.

Podle stratégů Obamovy kampaně je nyní důležité zaměřit se především na střední třídu, která listopadové hlasování rozhodne. "Musíme jim vysvětlit, že s námi se budou mít v budoucnu lépe," míní.

Voličům ovšem pouhá čísla o výkonnosti ekonomiky nestačí. "Musí to být poznat v obchodech, na benzinkách. Prostě potřebujete vidět výsledky," shrnula pocity milionů Američanů nejmenovaná žena z Columbusu v Ohiu, podle níž zatím nic takového nepřišlo.

Týden špatných zpráv

Nic na tom nemění fakt, že podle většiny obyvatel USA může za zbídačený stav ekonomiky právě Obamův předchůdce.

Prezidentův čas na to, aby voliče přesvědčil o tom, že je pro jejich budoucnost lepší volbou než republikán Mitt Romney, se přitom povážlivě krátí.

V posledních dnech ho navíc stíhá jedna špatná zpráva za druhou - zadrhl se pracovní trh, republikáni na něj útočí kvůli únikům informací o kybernetické válce proti Íránu. Aby toho nebylo málo, Romney poprvé vybral na kampaň více peněz než současný šéf Bílého domu. To vše se odráží i v průzkumech, podle nichž se šance obou kandidátů na vítězství vyrovnaly.

Ta tam je i navíc Obamova výhoda z roku 2008, kdy se mohl snáze vymezit vůči republikánům a jejich kandidátovi Johnu McCainovi.

Zatímco před čtyřmi lety upřednostňovala jeho návrhy na řešení ekonomické krize drtivá většina voličů, nyní má před Romneym pouhá tři procenta náskoku, což je na úrovni statistické chyby.

 

Právě se děje

Další zprávy