Požáry v Řecku posílily xenofoby a extrémní pravici

Martin Novák Martin Novák
4. 9. 2007 17:08
Řekové jsou naštvaní na politiky velkých stran
Těla koz leží na pozemcích, spálených v srpnu požáry.
Těla koz leží na pozemcích, spálených v srpnu požáry. | Foto: Reuters

Atény - Téměř 300 tisíc hektarů půdy a čtyřiašedesát lidských životů mají v Řecku na svědomí katastrofální srpnové požáry.

Hněv mnoha lidí se obrací na politické strany. Za to, že nedokázaly přijmout preventivní opatření na ochranu před požáry. A hlavně na vládu za to, že nedokázala včas zasáhnout a oheň uhasit.

Shodou okolností čekají Řecko už 16. září - tedy ob týden - volby.

Není vůbec jasné, zda vládnoucí pravicová Nová demokracie znovu zvítězí nad opozičním levicovým Panhelénským socialistickým hnutím (PASOK), tak jako při posledních volbách v roce 2003.

Pětina nerozhodnutých

Podle posledních průzkumů ještě zhruba dvacet procent voličů není rozhodnuto, komu dá hlas. Mnozí v atmosféře frustrace a vzteku, která po požárech zavládla, zřejmě volit vůbec nepůjdou.

Pravoslavný kněz utěšuje ženu, jejíž příbuzný zahynul při požáru.
Pravoslavný kněz utěšuje ženu, jejíž příbuzný zahynul při požáru. | Foto: Reuters

Z toho všeho těží krajní populistická pravice. Strana s názvem Lidové pravoslavné shromáždění ( Laikos Orthodoxos Synagermos - LAOS) zřejmě poprvé překoná tříprocentní hranici pro vstup do parlamentu a její zástupci zasednou v poslaneckých lavicích.

Získává hlasy těch, kteří po požárech odmítají volit zavedené a velké strany.

"Požáry zvýšily popularitu malých stran. Odráží se v tom neschopnost státu zabránit živelným pohromám, účinně jim čelit a pak se vyrovnat s následky," tvrdí aténský politolog Dimitris Sotiropulos.

Obránci pravoslaví

V Řecku byla krajní pravice dlouho na okraji zájmu hlavně kvůli tomu, že v letech 1967 až 1973 zemi ovládala vojenská diktatura. Teď se situace změní.

Lidové pravoslavné shromáždění založil v roce 2000 bývalý člen Nové demokracie Georgis Karatzaferis.

Strana se prezentuje ekonomickým populismem, odporem ke globalizaci či římskokatolické církvi, rasismem, antisemitismem. V programu má obranu pravoslavného křesťanství v Řecku.

V roce 2004 získala jedno křeslo ve volbách do Evropského parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy