reklama
 
 

Požár ve zlatém dole zabil desítky nelegálních horníků

2. 6. 2009 12:30
Rekordní cena zlata zvyšuje atraktivitu ilegální těžby v uzavřených dolech

Johannesburg - Požár v opuštěném zlatém dole v Jihoafrické republice si vyžádal nejméně 61 lidských životů.

Oznámili to dnes představitelé společnosti Harmony Gold Mining (HGM), které důl v provincii Free State v centrální části země patří. K neštěstí došlo o víkendu v oficiálně uzavřené šachtě Eland a první těla nelegálních horníků byla z podzemí vyzdvižena už v pondělí.

„Dnes jsme našli dalších 25 těl, čímž se celkový počet obětí zvyšuje na 61. Nemají popáleniny. Zdá se, že šlo spíše o udušení plynem nebo kouřem," cituje agentura Reuters Toma Smithe z HGM.

Příliš velké pokušení

Jižní Afrika je třetím největším producentem zlata na světě. V řadě tamních dolů se sice těžba oficiálně zastavila, do šachet ale často pronikají nelegální horníci, hnaní vidinou snadného výdělku. Buď při tom ostrahu oklamou, nebo strážce jednoduše podplatí, aby je v šachtách nechali nerušeně pracovat.

Rekordní ceny zlata na světových trzích této nebezpečné činnosti jen přidávají na atraktivitě. V provincii Free State, která patří k hlavním centrům těžby zlata v JAR, byly jen za poslední dva týdny  zadrženy téměř tři stovky nelegálních horníků.

„Je těžké s tím něco dělat. Nemáme kapacity ke kontrole uzavřených dolů. Ilegální horníci jsou navíc vždy ozbrojeni," postěžoval si podle televizní stanice Al Jazeera Thabo Gazi, který má na ministerstvu těžby na starosti bezpečnost důlního provozu.

"Jde tu o lidské životy"

Šéfka resortu Susan Shabangu pozůstalým po obětech víkendového neštěstí oficiálně kondolovala.

„Jihoafrická vláda nelegální těžbu neschvaluje, ale jde o lidské životy, které byly ztraceny," prohlásila. „Z jejich dětí jsou sirotci a z manželek vdovy."

Novopečená ministryně na sebe loni výrazně upozornila, když coby tehdejší náměstkyně ministra pro bezpečí a bezpečnost na setkání s policisty nabádala strážce zákona, ať na ozbrojené zločince bez varování rovnou pálí a nezdržují se s výstřely pro výstrahu.

autor: Pavel Vondra | 2. 6. 2009 12:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama