Požár ve slumu v Dháce připravil o domov 50 000 lidí, oběti nejsou hlášeny

ČTK ČTK
17. 8. 2019 23:14
Požár v chudinské čtvrti Čalantika v bangladéšské metropoli Dháce zničil v pátek 15 000 přístřešků, a připravil tak o střechu nad hlavou 50 000 obyvatel slumu. Informoval o tom server BBC. Hasičům trvalo více než šest hodin, než oheň uhasili. Zatím nejsou zprávy o tom, že by si požár vyžádal nějaké oběti.
Požár ve slumu v Dháce.
Požár ve slumu v Dháce. | Foto: Reuters

Plameny se v chudinské čtvrti rychle šířily, protože většina tamních domků je postavena z bambusu a plechu a střechy tvoří kusy plastu či igelity. Příčina požáru je zatím nejasná, úřady už zahájily vyšetřování.

Podle BBC nebyla v době požáru řada rodin doma, protože slavila muslimský svátek íd al-adhá. Vláda už tisícům lidí, kteří přišli o domov, nabídla pomoc.

Osmnáctimilionová Dháka patří k nejhustěji zalidněným městům světa, na 3,5 milionu jejích obyvatel žije ve slumech.

Letos v únoru zemřelo při požáru obytného domu v Dháce téměř 70 lidí, o měsíc později zahynulo 19 lidí při požáru kancelářské budovy v luxusní dhácké čtvrti Banani. Patrně nejtragičtější za poslední desetiletí byl požár v textilním závodě na předměstí Dháky, kde v roce 2012 zemřelo přes 120 lidí.

Požár ve slumu v Dháce.
Požár ve slumu v Dháce. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy