Povstalci v Jižním Súdánu propustili zbylých 13 pracovníků OSN

ČTK ČTK
2. 11. 2015 12:53
Povstalci v Jižním Súdánu propustili 13 pracovníků OSN, které unesli před týdnem. Informovala o tom OSN. Asi sto rebelů, kteří bojují již více než dva roky s vládními silami, uneslo minulý týden celkem 31 členů mírové mise OSN v Jižním Súdánu (UNMISS). Zatímco 18 bangladéšských příslušníků "modrých přileb" nedlouho poté propustili, zbývající pracovníky jihosúdánské národnosti drželi až do neděle. Incident se stal severně od města Malakal na březích Nilu. Pracovníci OSN byli na říčním člunu, který vezl palivo pro jejich misi. Povstalci ukradli 55 000 litrů paliva, komunikační vybavení, nafukovací člun a sedm zbraní. V Jižním Súdánu působí asi 12 500 příslušníků mírových jednotek.
Šíitští ozbrojenci v Jižním Súdánu. Ilustrační foto.
Šíitští ozbrojenci v Jižním Súdánu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy