Homs - Režim syrského prezidenta Bašára Asada slaví velký úspěch.
Bojovníci opozice totiž po více než dvou letech vzdoru začali vyklízet své pozice v Homsu, označovaném za "hlavní město revoluce".
"Tři autobusy, na jejichž palubě byl vždy jeden představitel OSN, opustily krátce před 10:00 (9:00 SELČ) Staré Město s celkem 120 lidmi. Jednalo se o zraněné, civilisty a bojovníky," citovala AFP představitele rebelů.
Lidé podle něj odjeli do jiného města, které leží asi 20 kilometrů severně od Homsu.
"S odchodem těchto ozbrojených mužů začne operace usmiřování, aby se Homs zbavil zbraní a ozbrojenců. Pracujeme na tom, aby se operace uskutečňovala ve všech čtvrtích Homsu," uvádí pro změnu oficiální agentura SANA.
Odsun v uplynulých dnech vyjednali prostředníci z OSN, Íránu a Ruska, a obě strany konfliktu proto od pátku dodržovaly klid zbraní.
Současnému režimu, proti němuž opozice bojuje od března 2011, vyšla taktika označovaná jako "vzdej se, nebo buď hladem".
Svět nás zklamal
Homs je třetím největším městem v zemi a boje o něj patřily k vůbec nejtvrdším.
V posledních měsících ho ale armáda nekompromisně svírala a tamní obyvatelstvo i opoziční bojovníky se jí podařilo zdecimovat nedostatkem potravin.
Letectvo navíc na pozice rebelů podnikalo časté nálety.
"Svět nás zklamal," posteskl si jeden z aktivistů během příprav na evakuaci. Povstalci opakovaně tvrdili, že se Homsu nikdy nevzdají. Část z nich na tom trvá dodnes.
Například bojovníci z fronty an-Nusrá, oficiální odnože teroristické sítě Al-Káida v Sýrii, se snažili měsíce dojednávanou dohodu zhatit několika sebevražednými útoky. Neúspěšně, a tak nakonec i oni přistoupili na to, že Homs opustí.