K udržování vysoké hladiny rozvodněných řek všude přispívaly v uplynulých 24 hodinách spíše nové deště než další tání sněhu.
V Německu vyvolává v současné době obavy prakticky výhradně Labe. Jeho hladina dosáhla krátce před polednem v Drážďanech sedmi metrů, což je hranice pro vyhlášení čtvrtého stupně povodňového poplachu.
Německo: Hladina stoupá pomaleji
Přes vážnost situace ale i v saském povodí Labe odborníci konstatují, že hladina řeky stoupá pomaleji, než se očekávalo. Obvyklá výška hladiny v Drážďanech jsou jen dva metry, při katastrofální povodni v roce 2002 dosáhla rekordní hodnoty 9,40 metru.
Po evakuaci části obyvatel Bad Schandau a Pirny je připraveno vyklízení domů, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti řeky, také v Drážďanech.
Podle očekávání začala výrazněji stoupat i hladina Labe dále po jeho proudu, tedy v Sasku-Anhaltsku. V Dessau ráno dosáhla již 567 centimetrů, tedy o 11 cm více než o půlnoci.
Rakousko: Setrvalý stav
V Rakousku zůstává situace vážná jen v Dolních Rakousech na hranicích s Českou republikou. I tam ale hlásí hydrologové stabilizaci hladin a dodávají, že nebýt nových dešťů v Bavorsku a Horních Rakousech, hladiny by již klesaly. Další srážky jsou ale očekávány i dnes.
"Neuralgickým bodem zůstávají Dyje a Morava," uvádí rakouská hydrografická služba. Pro dnešek ale předpovídá setrvalou nebo mírně klesající úroveň vodních hladin i na těchto řekách.
V zásadě si ale místní činitelé pochvalují již teď pozitivní přínos zkušeností ze záplav v roce 2002. Dolnorakouský zemský rada Josef Plank dnes například ocenil "precizní práci" všech, kteří byli dosud do boje s velkou vodou nasazeni a kteří podle něj největší nebezpečí již odrazili.
"Zkušenosti z roku 2002 jsou využívány a osvědčují se," konstatoval Plank, který zároveň ocenil i "výrazně zlepšenou" komunikaci a spolupráci s českou stranou.
Slovensko: třetí stupeň povodňové aktivity
Na Slovensku začíná voda klesat ve většině měst a obcí, které rozvodněné řeky v minulých dnech ohrožovaly. Podle večerní informace Slovenského hydrometeorologického ústavu se ale aktuálně zvyšuje hladina Dunaje u Komárna a Štúrova, kde byl vyhlášen stav ohrožení.
Hladina Dunaje se tam zvýšila v noci zhruba o 30 centimetrů na 638 cm u Štúrova a 714 cm u Komárna. Během dopoledne pak byl zaznamenán nárůst o dalších deset centimetrů. Situace ale není dramatická a evakuace obyvatel nehrozí.
Na vzestupu je stále i Bodrog na východě Slovenska u Stredy nad Bodrogom, kde se hladina řeky dokonce přiblížila devíti metrům a za 24 hodin stoupla téměř o metr. Třetí nejvyšší stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen i na řece Váh u Kolárova.
Situace se ale už uklidnila na řekách Myjava, Nitra a na většině řek na východě Slovenska. U obce Bukovec nedaleko Myjavy se ale podle televize TA3 v podvečer propadla silnice a na místě zůstal údajně kráter hluboký přibližně 20 metrů.
Odborníci si zatím netroufají odhadnout, kdy bude hladina těchto řek kulminovat. Také oni uvádějí, že hodně bude záležet na dalším průběhu počasí a zejména na intenzitě dešťů.
Jižní Polsko dnes podle informací polského rozhlasu hlásí vesměs stabilizaci a mírný pokles hladin vodních toků. I v nejvíce postižené obci Krzyźanovice v horním Slezsku klesla do rána hladina o 26 centimetrů.
Na jihovýchodě země zůstává pod vodou na 5000 hektarů půdy, ani tam se již ale situace nezhoršuje.