Karáčí - Prudké deště, záplavy a sesuvy půdy si během posledních dní v Číně, Indii a Pákistánu vyžádaly už nejméně 300 mrtvých.
Nejhorší situace je v pákistánském Karáčí, kde zástupci vlády uvedli, že bylo zabito 228 lidí. Tyto čísla však podle humanitárních organizací zřejmě nejsou ještě konečná.
Bouře v největším pákistánském městě trvala podle místních představitelů asi tři hodiny. Obyvatelé zde umírali také pod zřícenými domy, jiní po zasažení elektrickým proudem ze stržených drátů.
Katastrofa v Bengálském zálivu
V indickém státě Andrapradéš si povodně včera vyžádaly nejméně 45 mrtvých, dalších 56 000 lidí muselo opustit své domovy a musejí pobývat v 95 záchytných táborech.
"Museli jsme s rodinou přečkat noc na střeše, viděli jsme jak se voda prolila celým našim domem," uvedl pro agenturu Reuters Musari Venkateswarlu, učitel ve městě Machra.
Podle indických meteorologů se nedá očekávat, že by se situace v příštích dnech zlepšila. Pršet má i nadále, hlásí předpověď počasí.
Tři soutěsky musí vypouštět
Před dvěma dny čínské úřady oznámily, že během povodní v jížní Číně zahynulo nejméně 36 lidí, dalších 12 je nezvěstných. Přes 290 000 obyvatel muselo opustit své domovy.
V jížní Číně velká voda zničila elektrické a telefonní spojení, zdevastovala také část úrody, až 44 000 hektarů a způsobila škody nejméně za 118 milionů dolarů.
Největší přehrada na světě, Tři soutěsky, musela začít vypouštět přebytečnou vodu, neboť jsou hlášeny další přívaly vody na horním toku.