Povládne Castro USA? Amerika mluví o novém Obamovi

Michal Žák Michal Žák
5. 9. 2012 12:13
Starosta San Antonia se pustil do Romneyho a uchvátil Američany
Foto: Reuters

Charlotte - Ještě mu nebylo čtyřicet, je vnukem mexického přistěhovalce a má příjmení, při jehož vyslovení se většině světa vybaví především socialistická Kuba.

Prozatím to dotáhl do křesla starosty San Antonia, sedmého největšího města USA, ale většina lidí mu předpovídá mnohem zářnější budoucnost.

Řeč je o Juliánu Castrovi, sedmatřicetiletém politikovi a vycházející hvězdě Demokratické strany. A vůbec prvním "klíčovém řečníkovi" hispánského původu v dějinách demokratických sjezdů.

Amerika - místo, kde se plní sny

Pozornost na sebe upoutal v noci na středu, kdy se na probíhajícím konventu ostře pustil do republikánského kandidáta na prezidenta Mitta Romneyho.

Vytkl mu, že nerozumí problémům střední třídy a svými plány chce Spojené státy vrátit k politice, jež zemi uvrhla do současných ekonomických problémů.

A convention-goer wearing a U.S. Virgin Islands license plate stands on the convention floor on the first day of the Democratic National Convention in Charlotte, North Carolina, September 4, 2012. Published: Zář. 4, 2012, 9:06 odp.
A convention-goer wearing a U.S. Virgin Islands license plate stands on the convention floor on the first day of the Democratic National Convention in Charlotte, North Carolina, September 4, 2012. Published: Zář. 4, 2012, 9:06 odp. | Foto: Reuters

"Jejich (republikánské) teorie jsme už vyzkoušeli. Selhaly. Naše ekonomika selhala, ale Mitt Romney to prostě nechápe," narážel na osmiletou vládu Obamova předchůdce George Bushe.

Castro ve svém dvacetiminutovém emotivním projevu kritizoval republikány i kvůli přistěhovalecké politice. "Moje babička nikdy neměla vlastní dům. Uklízela jiným, aby si mohla dovolit nájem. Ale viděla, kterak se její dcera stala první vysokoškolačkou v rodině. A moje matka tvrdě bojovala za občanská práva, abych tu dnes mohl - namísto mopu - držet mikrofon," pronesl absolvent Stanfordu a Harvardu.

"Příběh mojí rodiny není výjimečný. Co je na něm zvláštního, je skutečnost, že se stal možným díky Americe. Místu, kde se velké sny mohou uskutečnit během jediné generace. Nezáleží na tom, kdo jste či odkud jste. Cíl je vždy před vámi."

"Hispánský Obama"

Mnozí ho po jeho vystoupení srovnávají se současným prezidentem. "Hispánský Obama", neváhal dokonce napsat list The Wall Street Journal.

Foto: Reuters

Ono přirovnání se nabízí. Hvězda současného šéfa Bílého domu totiž poprvé pořádně zazářila právě na demokratickém konventu v roce 2004. "Dnešek je pro mě mimořádnou poctou, protože, řekněme si to na rovinu, má přítomnost na tomto pódiu je velmi neočekávaná," pronesl tehdejší kandidát do Senátu před osmi lety v Bostonu.

"Můj otec se narodil v malé vesnici v Keni. Vyrůstal jako pasáček ovcí, učil se v chatrči s plechovou střechou. Jeho otec - můj dědeček - byl kuchař, jenž sloužil Britům, ale pro svého syna chtěl lepší budoucnost. Díky tvrdé práci a vytrvalosti získal můj otec stipendium v kouzelném místě - Americe -, které, stejně jako pro mnohé před ním, zářilo jako maják svobody a příležitostí," řekl tehdy Barack Obama.

"Viděl jsem prvního černého prezidenta," glosoval vzápětí projev například Chris Matthews, politický komentátor televize MSNBC.

 

Právě se děje

Další zprávy