Návrh ústavní novely předložila parlamentu Liga polských rodin, vedená ministrem školství Romanem Giertychem.
V případě úspěchu by tak v budoucí polské ústavě mohlo stát: "Polská republika zajišťuje všem osobám legální ochranu života od jejich početí."
EU se polské plány nelíbí
Většina Poláků je podle průzkumů proti. Své výhrady má i Evropská unie.
Znásilněné nebo vážně nemocné ženy by tak přišly o možnost požádat o ukončení těhotenství.
V době, kdy se v Polsku jedná o úplném zákazu interrupcí, rozhodoval v obdobné věci Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Co se děje v Polsku
- Polský premiér přistižen při korupci
- Polsku možná hrozí předčasné volby
- Nové Polsko: řád, cenzura, trest smrti
- Polsko chce omezit výstavbu hypermarketů
Žena, které bylo zamítnuto provedení potratu, má od polského státu dostat odškodné ve výši 25 tisíc eur.
Soudcům se nelíbilo, že přestože lékaři o možnosti zhoršení vady zraku věděli, interrupci zamítli.
Po změně ústavy a zpřísnění zákona by však obdobný postup byl na denním pořádku.
Giertych žádá změnu ústavy
Ke schválení ústavní změny je nutné získat v Sejmu dvě třetiny ze 460 poslanců. Vládní koalice konzervativní strany Právo a spravedlnost, populistů ze Sebeobrany a Liga polských rodin (LPR) má dohromady jen 230 křesel.
Návrh by tak museli podpořit také poslanci hlavní opoziční liberální Občanské platformy s 132 křesly v Sejmu, což je nepravděpodobné.
Pravice je již nyní rozdělena na příznivce ochrany života a ochránce lidské důstojnosti od okamžiku početí. Poslanci největší vládní strany Právo a spravedlnost varují před "válkou, která vyvolá nenávist".
Pokud by v březnu parlament ústavní změnu schválil, následovala by samotná změna zákona o interrupci. Ten již nyní patří k nejpřísnějším v Evropě.
Levice, která je proti jakékoliv změně, už ohlásila, že v případě nutnosti požádá o vyhlášení referenda.
Úplný zákaz chce 38 procent Poláků
V Polsku, kde má silný vliv katolická církev, je umělé přerušení těhotenství zakázáno již od roku 1989. Lékař, který interrupci provede, může být potrestán až dvěma lety vězení.
Podle nyní platného zákona je interrupce povolena v případě znásilnění, incestu, ohrožení života matky nebo poškození plodu. Žena není za interrupci trestána. Podle návrhu změny ústavy by tyto výjimky byly zrušeny.
To se podle průzkumu společnosti GfK Polonia, který v úterý zveřejnil deník Rzeczpospolita, nelíbí 45 procentům obyvatel.
Počet odpůrců potratů tak v posledních letech v katolické zemi stoupá, hlavně kvůli nezanedbatelnému vlivu církve. S úmysly katolické Ligy polských rodin tak souhlasí jen 38 procent obyvatel.
Giertych a školství
Radikální kroky ministra školství Giertycha nemálo Poláků děsí.
Ve školách hodlá ještě v tomto roce v rámci takzvané politiky nulové tolerance prosadit povinné uniformy a zákaz užívání mobilních telefonů.
"Chtěl bych, aby od 1. září letošního roku bylo ve všech školách povinností nosit stejnokroje a při vyučování bylo zakázáno používat mobilní telefon," řekl novinářům.
Součástí programu je mimo jiné zavedení "policejní hodiny" pro mladistvé, která by mladým lidem ve věku 16 až 17 let zakazovala mezi 22. a 5. hodinou volný pohyb po ulicích. Rozhodovat by o tom měly místní samosprávy.
Giertych také vystupuje ostře proti gayům a prosazuje zákaz toho, co on sám nazývá "propagace homosexuální kultury."