Potopí euro Britové? Cameron řekl ne změně smluv

Václav Viták
8. 11. 2011 12:43
Německá kancléřka se před summitem neshodla s britským premiérem téměř na ničem
Cameron ani Merkelová na tiskovce nehýřili nadšením
Cameron ani Merkelová na tiskovce nehýřili nadšením | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér David Cameron se v Berlíně nedohodli na zavedení evropské daně na finanční transakce (FTT). 

"Neudělali jsme žádný pokrok," řekla Merkelová na společné tiskové konferenci s Cameronem. Britský premiér zopakoval své stanovisko, že globální FTT by byla "dobrá věc", pokud by ji zavedla ostatní velká finanční centra ve světě.

V opačném případě by tato daň podle Britů znamenala pro londýnskou City velkou nevýhodu. Berlín a Londýn se dále nemohou shodnout na tom, zda by Evropská centrální banka (ECB) měla mít možnost zachraňovat předlužené členské země EU.

Kancléřka Merkelová je zásadně proti takovému řešení, Cameron je naopak prosazuje. Merkelová se neshodla s britským premiérem ani na budoucnosti eurozóny.

Podle kancléřky je nutné upravit Lisabonskou smlouvu tak, aby eurozóna mohla směřovat k těsnější fiskální unii. Berlín požaduje vzhledem ke kritické situaci eurozóny, aby jednání o této úpravě začala okamžitě.

Cameron a jeho euroskeptičtí toryové takovouto úpravu vášnivě odmítají.

"Jsme dobří přátelé"

Německá kancléřka na tiskové konferenci řekla, že je třeba provést "omezenou změnu (Lisabonské smlouvy) a jen pro členy eurozóny".

Cameron kontroval prohlášením, že "Německo má své zájmy a Británie také". Rozpory mezi Německem a Británií jsou zásadní. Merkelová si přeje prosadit v EU německou rozpočtovou disciplínu.

Logo eura. Ilustrační snímek.
Logo eura. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Trvá na tom, že Řecko, Portugalsko, Španělsko, Itálie i Irsko musejí zavést přísná úsporná opatření jako podmínku pro získání dalších úvěrů.

Kancléřka také bojuje proti tlaku, aby Evropská centrální banka začala nakupovat dluhopisy předlužených členů eurozóny s tím, že toto opatření z nich sejme nutnost přijmout úsporná opatření a dát své ekonomiky do pořádku.

Británie si naopak přeje, aby ECB začala pumpovat do churavějícího hospodářství EU peníze, a v tomto názoru ji podporují i Spojené státy, Čína a Japonsko.

Británie navíc zoufale hájí zájmy City, protože její finanční sektor je zřejmě jediný, který není ještě postižen špatnou hospodářskou situací v Unii.

Oba politici tak nakonec jen zdůraznili své vzájemné "dobré vztahy" s tím, že oba mají pro Evropu "stejné plány".

 

Právě se děje

Další zprávy