Kdysi nádherné pláže leží pod vodou. Tyto ostrovy ohrožuje stoupající hladina moří

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 27. 12. 2021 21:10
Člověk jednoznačně otepluje planetu a narušuje její klima, stojí v letošní zprávě panelu při OSN. Změna klimatu ale dopadá na každou zemi jinak. Jednou z nejhůře postižených skupin jsou malé ostrovy v Pacifiku, kterým hrozí, že kvůli stoupající hladině oceánů zaniknou. A podle nových informací nejspíš ještě dříve, než se předpokládalo.
Foto: Shutterstock

Fidži

Ani Fidži se svými 900 tisíci obyvatel, které patří k větším státům v Tichém oceánu, se nevyhnulo dopadům změn klimatu. První obyvatelé se museli přestěhovat ze své vesnice v roce 2014, a to kvůli postupujícímu moři, erozi půdy a záplavám. Od té doby moře dostihlo desítky dalších vesnic.

"Voda zaplavovala vesnici pravidelně. Museli jsme mezi domy plavat," popisuje v dokumentu BBC jeden z místních obyvatel. "Moji prarodiče se narodili na místě, které je teď 10 metrů pod vodou."

V roce 2016 navíc Fidži zasáhl cyklon Winston, vůbec nejintenzivnější známá tropická bouře na jižní polokouli. Katastrofa si vyžádala 44 životů a způsobila obrovské škody na majetku. I to je podle vědců výsledek změn klimatu způsobených člověkem.

Fidži má největší korálové útesy v jižním Pacifiku. Ty ale změnou klimatu také trpí. Kvůli teplejšímu moři koráli ztrácí svou barvu a postupně umírají. Některým se sice daří adaptovat, ale podle letošní zprávy IPCC je i tato schopnost pouze dočasná a v budoucnu hrozí, že se ničení korálových útesů ještě urychlí.

 

Právě se děje

Další zprávy