Šalamounovy ostrovy

Na Šalamounových ostrovech pokračují nepokoje, dav zaútočil na čínskou čtvrť

Na Šalamounových ostrovech pokračují třetím dnem nepokoje. Agentura AFP s odvoláním na svého zpravodaje v hlavním městě ostrovů hlásí hořící budovy a vyrabované obchody i útok davu několika tisíc lidí, z nichž někteří byli vyzbrojeni noži a sekyrami, na čínskou čtvrť. Děje se tak v době, kdy sem Austrálie začala přesouvat své policisty, kteří mají nepokoje utišit.

V čínské čtvrti vzplál velký sklad, což vedlo k výbuchu, který přiměl k panickému útěku desítky lidí, uvedla AFP. Policie podle ní vypálila varovné výstřely, aby rozprášila demonstranty. Do Honiary podle australské ministryně vnitra Karen Andrewsové.již dorazilo 23 policistů, další padesátka má následovat.

Premiér Manasseh Sogavare, jehož demisi požadují demonstranti, ve středu vyhlásil v metropoli ostrovů zákaz vycházení ve snaze zabránit rabování. Nyní obvinil cizí státy, že jsou zodpovědné za rozdmýchání nepokojů, které vedly k násilnostem.

Zdroj: ČTK

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK