Potácející se Španělsko čekají předčasné volby

Radim Klekner Radim Klekner
29. 7. 2011 23:10
Agentura Moody's sníží Madridu rating
Premiér Zapatero posílá do předvolebního boje dosavadního ministra financí Rubalcabu.
Premiér Zapatero posílá do předvolebního boje dosavadního ministra financí Rubalcabu. | Foto: Reuters

Madrid - Španělský premiér José Luís Rodriguez Zapatero se rozhodl využít čerstvého větru, který s příchodem nového předsedy strany Alfréda Peréze Rubalcaby vane do plachet jeho socialistům, a vyhlásil předčasné parlamentní volby.

Španělé tak půjdou k volebním urnám o čtyři měsíce dříve, a to 20. listopadu.

V posledním průzkumu veřejného mínění, organizovaném po nedávné změně v čele Socialistické strany, by Zapaterově formaci dalo svůj hlas 36 procent dotazovaných, zatímco opozičním lidovcům 43,1 procenta.

Socialisté si tak o tři procenta polepšili. Zapatera, kterému opoziční vůdce Mariano Rajoy předhazuje odpovědnost za téměř jedenadvacetiprocentní nezaměstnanost a strmě narůstající státní dluh, hodnotí negativně více než 81 procent respondentů průzkumu.

Mezi mladými je nezaměstnanost pětačtyřicetiprocentní.

Zapatera v jeho rozhodnutí utvrdila i agentura Moody's, která oznámila, že v pátek sníží rating Španělska ze stávající hodnoty Aa2.

Krach státních financí zatím nehrozí

Ekonomové zůstávají, co se týče hospodářských vyhlídek země, skeptičtí i za předpokladu, že by lidovci volby vyhráli.

Zapatero je pro svůj mladistvý vzhled přezdíván opozicí
Zapatero je pro svůj mladistvý vzhled přezdíván opozicí | Foto: Reuters

"Nejsem přesvědčen, že samotné volby, i za předpokladu, že po nich vznikne stabilní vláda, uklidní finanční trhy," citovala agentura Reuters analytika pracujícího pro prestižní madridský Instituto de empresa. "Trhy budou zpočátku reagovat pozitivně, ovšem až do chvíle, kdy si uvědomí, že k současnému vládnímu programu neexistuje alternativa."

Zapaterův kabinet schválil před časem sérii rozpočtových opatření s cílem přiškrtit narůstající schodek státních financí. Mimo jiné zmrazil platy státních zaměstnanců a posunul hranici důchodového věku.

Hlavním problémem čtvrté nejsilnější ekonomiky EU zůstává nicméně rychle narůstající deficit rozpočtu regionálních vlád. Španělsko mělo dlouhé roky poměrně nízký státní dluh. Ten se ale nyní vyšplhal na 63 procent.

Ačkoliv zemi hrozí, že na ni v brzké době zaútočí spekulanti na trzích s dluhopisy, zůstává její rating na mnohem vyšší úrovni než v případě Řecka, Portugalska a Irska, zemí ohrožených bezprostředním krachem. To zatím není případ Španělska.

Úroky z desetiletých španělských dluhopisů se přesto vyšplhaly již na úroveň 6,11 procenta. Překročení sedmiprocentní hranice je ekonomy vnímáno jako silně rizikové.

Série volebních porážek

Zapaterova vláda musela v posledních týdnech a měsících čelit opakovaným protestům španělské veřejnosti. Španělé se přes Facebook sdružili do hnutí "Indignados" a pořádají pravidelné protestní mítinky v centru Madridu.

Zapatero je pro svůj mladistvý vzhled přezdíván opozicí
Zapatero je pro svůj mladistvý vzhled přezdíván opozicí | Foto: Reuters

Zapatero doufá, že Rubalcaba dokáže zastavit propad popularity socialistů. S příchodem sezónních prací v zemi nyní lehce poklesla nezaměstnanost a deficit rozpočtu je letos naplánován na šest procent hrubého domácího produktu. Loni činil tento ukazatel 9,2 procenta HDP.

V květnových regionálních volbách socialisté utrpěli sérii drtivých porážek.

 

Právě se děje

Další zprávy