"Peter bojoval až do konce, ale tuto bitvu nebyl schopen vyhrát," uvedla podle nizozemské televize RTL rodina ve vyjádření. "Peter žil podle svého přesvědčení: Pokud člověk klečí na kolenou, nemůže být svobodný. Jsme na něj neuvěřitelně pyšní a zároveň jsme zoufalí žalem," pokračuje sdělení.
Policie po činu zadržela automobil se dvěma podezřelými. Zatčenými muži jsou pětatřicetiletý Polák Kamil E., který žije s těhotnou ženou a dětmi v nizozemském městě Maurik a podle televize RTL je doma v Polsku stíhán kvůli krádežím a loupežným přepadením. Ve voze s ním seděl jedenadvacetiletý Delano G., kterého média označují za "obyvatele Rotterdamu". V souladu s nizozemskými zákony novináři nesmějí zveřejnit celá jména podezřelých.
Jakou souvislost má dvojice s případy, kterým se de Vries jako investigativní novinář věnoval, není jasné. Některá média včetně televize RTL naznačují, že za vraždou, respektive její objednávkou, může být drogový dealer Ridouan Taghi. Ten je ve vazbě kvůli obvinění z obchodu s drogami a několika vražd.
De Vries byl podle agentury Reuters v Nizozemsku celebritou, často se objevoval v televizi a byl považován za experta se zdroji mezi zločinci i strážci zákona. Proslavil se vyšetřováním okolností únosu pivního magnáta Freddyho Heinekena z roku 1983, přičemž únosce Willema Holledeera v roce 2013 odsoudili za výhrůžky adresované tomuto investigativnímu novináři. Za práci na případu zmizení Američanky Natalee Hollowayové na ostrově Aruba zase de Vries v roce 2008 dostal mezinárodní cenu Emmy.
Střelbu na de Vriese odsoudili nizozemští i světoví politici jako útok na demokracii a svobodu slova.
"Je to útok na žurnalistiku, základní kámen našeho právního státu," řekl nizozemský král Willem-Alexander. "A jako takový je to útok na náš ústavní pořádek," dodal.
"Novináři zabývající se možným zneužitím moci nejsou hrozbou, ale přínosem pro naše demokracie a společnosti. Naše srdce i solidarita patří novináři Peterovi de Vriesovi," řekla pak minulý týden předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, která se zasazuje o svobodu tisku a médií, uvedla, že Evropa selhává v ochraně novinářů. Podle mluvčí organizace Pauline Adesové-Mevelové lze od roku 2017 zřetelně pozorovat v tomto ohledu zhoršení. V roce 2017 zahynula při bombovém útoku maltská investigativní novinářka Daphne Caruanaová Galiziová. V následujícím roce byli zastřeleni slovenský novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová. V dubnu letošního roku byl nedaleko Atén zastřelen řecký novinář Jorgos Karaivaz, který se zabýval kriminálními kauzami.