Postřelený novinář měl mnoho nepřátel. Usvědčeného vraha rozčílil v přímém přenosu

Martin Novák Martin Novák
9. 7. 2021 6:12
Nizozemská policie zatkla dva muže, kteří jsou podezřelí z pokusu o vraždu investigativního novináře Petera de Vriese. Na dálnici v Amsterdamu zastavili automobil, který v úterý odpoledne krátce po činu odjel od budovy televize RTL, kde reportér pracoval.
Lidé nosí květiny na místo, kde střelec zasáhl pěti kulkami Petera de Vriese.
Lidé nosí květiny na místo, kde střelec zasáhl pěti kulkami Petera de Vriese. | Foto: Reuters

Čtyřiašedesátiletý de Vries bojuje v nemocnici o život poté, co jej při odchodu z televize střelec zasáhl zblízka pěti kulkami.

Zatčenými muži jsou pětatřicetiletý Polák Kamil E., který žije s těhotnou ženou a dětmi v nizozemském městě Maurik a podle televize RTL je doma v Polsku stíhán kvůli krádežím a loupežným přepadením. Ve voze s ním seděl jedenadvacetiletý Delano G., kterého média označují za "obyvatele Rotterdamu". V souladu s nizozemskými zákony novináři nesmějí zveřejnit celá jména podezřelých.

Jakou souvislost dvojice má s případy, kterým se De Vries jako investigativní novinář věnoval, není jasné. Některá média včetně televize RTL opatrně naznačují, že za vraždou, respektive její objednávkou, může být drogový dealer Ridouan Taghi. Ten je ve vazbě kvůli obvinění z obchodu s drogami a několika vražd.

Jeho kauzám se novinář De Vries v minulosti věnoval, vystupoval u soudu jako svědek, a dokonce působil jako poradce muže, který se rozhodl spolupracovat s justicí a vypovídat o činnosti Taghiho. Hovoří se o tom, že De Vries byl na takzvaném Taghiho seznamu smrti.

Právnička drogového dealera Inez Weskiová v prohlášení uvedla, že spekulace ohledně podílu Ridouana Taghiho na úterním útoku v Amsterdamu jsou nepodložené. "Můj klient už dávno informoval o tom, že takzvaný seznam smrti je výmyslem. Nechme vyšetřovatele v klidu a nezávisle dělat jejich práci," sdělila právnička.

Pomsta obchodníka s drogami?

Taghi je boss jedné z nizozemských drogových mafií a dlouho se skrýval v zahraničí. Před dvěma lety v Dubaji jej dopadla policie a vydala do Nizozemska. Nyní se nachází ve speciální věznici Nieuw Vosseveld s maximální ostrahou.

Proti Taghimu svědčil jeho bývalý spolupachatel Nabil Bakkali. De Vries ve svých reportážích rozkrýval činnost Taghiho drogového gangu a opíral se právě o výpovědi Bakkaliho, který s de Vriesem spolupracoval. Bakkaliho advokáta v prosinci 2019 zastřelil vrah pistolí v Amsterdamu, ze zosnování vraždy je podezřelý Taghi. Ten ale odmítl, že by vyhrožoval i de Vriesovi.

Novinář byl v Nizozemsku velmi známý. Nevěnoval se politické investigaci, ale spíše zločinům, jejichž pachatele vyšetřovatelé dlouho nemohli najít. O nepřátele a lidi, kteří mu chtěli ublížit, nouzi neměl.

Známý únos i vraždy

Peter de Vries v osmdesátých letech rozkrýval jeden z nejznámějších únosů nizozemské historie - zmizení majitele pivovarů Freddyho Heinekena. Za jeho propuštění únosci žádali vysoké výkupné. Šéf jejich skupiny Willem Holleeder později otevřeně vyhrožoval de Vriesovi, že ho zabije. Nyní si odpykává doživotní trest vězení za pět vražd. Novinářova úspěšná kniha o únosu se později stala předlohou filmu, ve kterém hlavní roli ztvárnil Anthony Hopkins.

Další de Vriesovou kauzou byla smrt jedenáctiletého chlapce Nickyho Verstappena, který se stal v roce 1998 obětí pedofila. Reportérovo pátrání napomohlo k odhalení a dopadení pachatele. Byl jím Jos Brech, odsouzený až loni ke 12,5letému trestu vězení.

Ve světě možná nejznámějším případem, který de Vries novinářsky pokrýval, bylo zmizení osmnáctileté americké studentky Natalie Hallowayové. Ta se beze stopy ztratila v roce 2005 na karibském ostrově Aruba, který patří Nizozemsku. Reportér se svým týmem pátral po motivech a možném pachateli.

V lednu 2008 de Vries v televizním rozhovoru konfrontoval Jorana van der Sloota, který byl z vraždy podezřelý, ale policie mu nic nedokázala. Van der Sloot mrštil po De Vriesovi v přímém přenosu skleničku.

Van der Sloota nakonec zadržela policie v Peru a obvinila jej z vraždy ženy v Limě v roce 2010. V peruánském vězení si odpykává trest osmadvaceti let, k vraždě na Arubě se ale dosud nepřiznal.

Na začátku letošního roku odpověděl Peter de Vries časopisu Vrij Nederland na otázku, zda nemá strach, že výhrůžky na jeho adresu jednoho dne někdo splní: "Nemám strach. Patří to k mé práci."

 

Právě se děje

Další zprávy