Postoj ke kvótám nezměníme, vzkázaly Varšava a Budapešť. Podle nich jde o špatné a nebezpečné řešení

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2017 20:06
Polsko a Maďarsko nezmění svůj odmítavý postoj ke kvótám na přerozdělování migrantů. Ve středu to vlády obou zemí vzkázaly Evropské komisi. Ta koncem července posunula do další fáze řízení proti České republice, Maďarsku a Polsku kvůli tomu, že nedodržují povinnosti plynoucí z programu přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót. "Toto řešení je špatné a ohrožuje bezpečnost," uvádí se podle agentury DPA v odpovědi, kterou země zaslaly komisi.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Varšava/Budapešť - Varšava a Budapešť ve středu vzkázaly Evropské komisi, že svůj odmítavý postoj ke kvótám pro přerozdělení migrantů nehodlají měnit. Evropská komise koncem července posunula do další fáze řízení proti České republice, Maďarsku a Polsku kvůli tomu, že nedodržují povinnosti plynoucí z programu přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót.

"Toto řešení je špatné a ohrožuje bezpečnost," uvádí se podle agentury DPA v odpovědi zaslané komisi, kterou zveřejnilo polské ministerstvo vnitra. Polská vláda je přesvědčená o správnosti svého postoje, kterou zdůvodňuje nutností zajistit bezpečnost. Poukazuje přitom na to, že otázky národní bezpečnosti jsou zcela v kompetenci členských států.

"Paříž, Stockholm, Brusel, Berlín, Manchester, Barcelona. Na kolik dalších evropských měst musejí ještě teroristé zaútočit, aby se Evropská unie probudila?" prohlásil v této souvislosti podle DPA polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak.

Ani maďarská vláda nehodlá ustoupit ze svého odmítavého stanoviska k plánům zavést evropské migrační kvóty. Podle agentury MTI to ve středu řekl státní tajemník ministerstva spravedlnosti Krisztián Kecsmár, který informoval o odpovědi, kterou Evropské komisi zaslal kabinet premiéra Viktora Orbána.

Dopis podle Kecsmára obsahuje výhrady vůči "dvojím standardům", které komise uplatňuje, a vůči "neobvykle krátkým lhůtám", které byly uloženy Maďarsku k tomu, aby jednalo. Státní tajemník poukázal na to, že zatímco "sotva některý" člen EU dodržel unijní rozhodnutí o kvótách, komise zahájila řízení jen proti třem z nich. Rozhodnutí přitom nedodrželi ani ti členové, kteří pro ně hlasovali, zdůraznil.

Maďarská vláda podle vyjádření Kecsmára hodlá "prosadit vůli voličů". "Národní identita, státní svrchovanost a zásada rovnosti jsou základní hodnoty," prohlásil.

Nejsem přítelem kvót pro uprchlíky, říká kandidát na prezidenta Drahoš | Video: Economia, Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy