Britští dopravci vyzývají Francii: Ochraňte kamiony před migranty, pošlete do Calais armádu

ČTK ČTK
24. 1. 2016 13:15
Bezpečnost řidičů je ohrožena, šéf sdružení britských dálkových dopravců.
Tábor běženců u silnice, po které projíždějí kamiony, mířící do Velké Británie.
Tábor běženců u silnice, po které projíždějí kamiony, mířící do Velké Británie. | Foto: Reuters

Londýn - Sdružení britských dálkových dopravců vyzvalo Francii, aby k ochraně kamionů před migranty snažícími se proniknout do Velké Británie nasadilo do Calais vojáky.

Výzva přišla poté, co byl kvůli skupině běženců snažících se proniknout na trajekt v sobotu tento severofrancouzský přístav dočasně uzavřen. Británie po Francii opakovaně požadovala posílení bezpečnostních opatření v Calais a obě země loni podepsaly dohodu o spolupráci.

"Je na čase, aby úřady uznaly naše požadavky a aby armáda začala hlídat přístav a jeho okolí," řekl podle stanice BBC šéf sdružení britských dálkových dopravců (RHA) Richard Burnett, který sobotní incident označil za "šokující narušení bezpečnosti". Podle Burnetta migranti snažící se dostat do kamionů ohrožují bezpečí řidičů.

Požadavek podpořil i konzervativní poslanec Damian Collins zvolený za region u anglického přístavu Dover, kam doprava z Calais míří.

Londýn a Paříž v létě podepsaly dohodu, která zavázala Francii zvýšit počet policistů v Calais. Britská vláda měla poskytnout několik milionů liber na nová opatření.

V sobotu se zhruba pět desítek migrantů bez dokladů nalodilo na trajekt mířící do Doveru, kvůli čemuž byl přerušen provoz v přístavu.

V Calais zároveň v sobotu proběhla demonstrace přibližně dvou tisíc lidí za zlepšení situace lidí obývajících tábor zvaný "džungle". Někteří z účastníků tohoto pochodu, který vyzýval úřady k větší vstřícnosti k migrantům, pocházeli z Británie.

Mnozí uprchlíci věří, že v Británii budou mít snadnější podmínky, protože tam mají příbuzné nebo hovoří jen anglicky. Proto ve Francii nežádají o azyl, i když by podle francouzského ministerstva vnitra měli velkou šanci na jeho získání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy