Šéf generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij ve čtvrtek naznačil, že Palestincům by mohl být po jednáních s Hamasem, jež se plánují na počátek března v Moskvě, dodán vojenský materiál.
Rusko počká na souhlas Izraele
"Každá dodávka vojenského materiálu do Palestiny může být realizována jen se souhlasem Izraele a přes jeho území," řekl dnes podle agentury Interfax Ivanov při návštěvě vojenské základny u Moskvy. "Tato otázka (dodávek) se zatím zvažuje jen předběžně," dodal.
Palestinské úřady by podle čtvrteční zprávy Interfaxu chtěly od Ruska koupit dva vrtulníky Mi-17 a 50 obrněných transportérů. Vrtulníky nebudou vyzbrojené, mají sloužit k přepravě palestinských předáků.
Představitelé Hamasu míří do Moskvy
Palestinská radikální organizace Hamas, která zvítězila v nedávných volbách, dostala ve čtvrtek oficiální pozvánku do Moskvy na jednání. Tento krok vyvolal značné rozpaky v Izraeli i v dalších zemích.
Podle specialisty na Střední východ Alexandra Kalužina nebudou ruští činitelé během jednání vůči Hamasu vznášet žádné požadavky.
"Nebudeme během schůzky předkládat žádné požadavky. Musejí sami rozhodnout o krocích, které je třeba udělat v zájmu palestinského lidu a řešení palestinsko-izraelských vztahů," řekl Kalugin. Podle něho ruská strana bude dodržovat postoj schválený takzvaným kvartetem blízkovýchodních vyjednávačů. "Chceme jen, aby se pozitivním způsobem změnili. Nejdeme s nimi na jednání proto, abychom bouchali pěstí do stolu. Oni vědí, co od nich chce mezinárodní společenství," dodal.
Pomoc Palestině vázne
Po vítězství Hamasu v parlamentních volbách Evropská unie a USA pohrozily zrušením rozsáhlé pomoci Palestincům, pokud tato skupina, odpovědná za řadu sebevražedných útoků a považovaná Západem za teroristickou organizaci, neuzná Izrael a nezřekne se násilí.
Ruský velvyslanec v OSN Andrej Denisov listu Izvěstija řekl, že zrušení mezinárodní pomoci Palestincům by bylo kontraproduktivní. "V dějinách je mnoho příkladů, kdy radikální skupiny, které se dostaly k moci, přijaly mnohem realističtější a konstruktivnější postoje. Doufáme, že Hamas udělá totéž," řekl Denisov.
Úřadující izraelský premiér Ehud Olmert odmítl jednat s Hamasem, dokud se nezřekne násilí, neuzná právo Izraele na existenci a neuzná minulé dohody mezi Izraelem a Palestinci.
Ze skutečnosti, že Rusko neoznačilo Hamas za teroristickou organizaci, vyvozují mnozí, že Rusko zaujímá dvojí postoj, protože nechce jednat s čečenskými povstalci. Izraelské ministerstvo zahraničí zveřejnilo úryvky z videozáznamu, které údajně dokazují, že Hamas a Čečenci se zavázali k násilí, ale také že Hamas podporuje čečenské rebely, kteří už desetiletí bojují proti Moskvě. Kalugin podle Interfaxu řekl, že ruské ministerstvo zahraniční neví nic o tom, že by Hamas podporoval čečenské bojovníky.