Proevropský reformátor Viktor Juščenko, který ve funkci ukrajinského prezidenta působil od roku 2005 do roku 2010, v pondělním rozhovoru ostře kritizoval Spojené státy. Balík vojenské pomoci v hodnotě 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), který Kongres po měsících dohadů v dubnu schválil, měla velmoc podle expolitika poslat podstatně dříve.
Vypíchl, že ukrajinské jednotky přišly kvůli nedostatku munice o kontrolu nad několika vesnicemi na frontové linii. "Zpoždění umožnilo Putinovi útočit, ničit infrastrukturu a řádit po celé Ukrajině," řekl Juščenko v rozhovoru s tím, že táhnoucí se neshody Kongresu ohledně podpory okupované země podkopaly morálku zastánců Ukrajiny napříč celým světem. "Každý den za to platíme svými životy. Životy dětí a žen, životy ukrajinských vojáků. Každý den nám ničí naši infrastrukturu," dodal.
Zpoždění a problémy jím způsobené však podle něj nebudou pro Ukrajinu fatální. Armáda však musí nynější situaci přizpůsobit svou bojovou strategii.
Juščenko při interview vyzval západní spojence, aby urychlili svá politická rozhodování. Každé oddálení podpory má podle něj přímý dopad na situaci na místě. "Frontová linie pracuje 24 hodin denně, nebere si dovolenou," řekl. Válku Juščenko vnímá jako součást většího boje za demokracii a věří, že Ukrajina nakonec zvítězí.
Juščenko se dostal k moci coby populární šéf opozice během protestů oranžové revoluce v roce 2004. Tu odstartovaly prezidentské volby, v nichž podle úřadů zvítězil Juščenkův proruský protikandidát Viktor Janukovyč. Příznivci Juščenka však označili volby za zfalšované a opozici se podařilo dosáhnout jejich opakování, ve kterém Juščenko zvítězil.
Jako prezident prosazoval, aby se Ukrajina dostala ze stínu Moskvy a více se integrovala se západní Evropou. Při volební kampani v roce 2004 byl Juščenko otráven dioxinem (toxická látka způsobující závažná onemocnění). Několik bývalých důstojníků ruské rozvědky tvrdilo, že za útokem stála Moskva. To se však oficiálně nepotvrdilo.
Otrava donutila Juščenka uprostřed ostře sledovaného ukrajinského prezidentského klání dočasně přerušit předvolební aktivity a vážně mu znetvořila obličej. Zároveň si však získal sympatie mnoha Ukrajinců. Uvedl, že následně podstoupil více než dvě desítky operací.