Portugalci volí. Favoritem je muž, který lidem snížil mzdy i důchody

Simone Radačičová Simone Radačičová
4. 10. 2015 10:22
Portugalsko se - podobně jako Řecko - dostalo před lety do vážných potíží, z nichž mu pomohla až finanční záchrana ve výši 78 miliard eur. Země nastoupila na cestu tvrdých reforem. A jejich strůjce - premiér Pedro Passos Coelho - má nyní největší šanci obhájit ve volbách svůj mandát. Utahování opasků totiž přineslo své ovoce.
Portugalský premiér Pedro Passos Coelho během předvolební kampaně.
Portugalský premiér Pedro Passos Coelho během předvolební kampaně. | Foto: Reuters

Lisabon - Portugalci v nedělních volbách rozhodnou, jestli chtějí dále pokračovat v úsporných opatřeních a svěří vládu znovu do rukou současného sociálnědemokratického premiéra Pedra Passose Coelha, který za poslední čtyři roky prosadil řadu ostrých škrtů.

Portugalsko se - podobně jako například Řecko - dostalo v době finanční a ekonomické krize do vážných potíží. V květnu 2011 muselo požádat mezinárodní věřitele o finanční záchranu v celkovém objemu 78 miliard eur.

Krátce poté Coelho vyhrál parlamentní volby a Portugalsku naordinoval politiku reforem - například trhu práce či státní správy.

Snížil důchody, mzdy státním zaměstnancům a odstartoval privatizaci. Lisabon prodal podíly v aerolinkách TAP Portugal, v poště CTT Correios de Portugal a dalších firmách.

Coelhovy reformy i aktuální příznivé ekonomické podmínky, tedy nízké úrokové sazby či slabé euro, už nesou první ovoce. Ekonomika vzrostla v prvním pololetí meziročně o 1,5 procenta. Klesá také míra nezaměstnanosti, a to z rekordních 17,7 procenta v červnu 2013 na 12,4 procenta letos v srpnu.

Další škrty

A co současný premiér voličům slibuje na další čtyři roky? Opět další reformy a úspory. "Pokud zůstaneme na cestě, po které jsme dosud šli, tak nebudeme potřebovat žádnou další finanční záchranu," tvrdí Coelho.

Předvolební průzkumy středopravicovou vládnoucí koalici, kterou tvoří Coelhova Sociálnědemokratická strana a menší Lidová strana, považují za mírného favorita. Hlas by jí mělo dát zhruba 42 procent voličů. Za ní by pak s odstupem šesti procentních bodů měl skončit nejsilnější opoziční hráč - Socialistická strana.

Coelho ale nemá vítězství jisté. "Stále je zhruba 30 procent voličů nerozhodnutých, souboj tedy bude těsný," domnívá se analytik Antonio Barroso z poradenské společnosti Teneo.

V Portugalsku se na rozdíl od Řecka nebo Španělska neprosadila žádná radikálně levicová partaj, která by slibovala naprostý odklon od úsporných opatření. Opoziční Socialistická strana ale mírné uvolnění přece jen slibuje - voličům navrhuje nižší daně či posílení investic.

"Nadešel čas, abychom za úsporami otočili stránku," uvedl António Costa, lídr socialistů.

Expremiéra bude k volbám doprovázet policie

Do předvolební kampaně zasáhlo také hned několik skandálů, se kterými se Portugalsko v posledních měsících potýká.

Média si například všímají, že bývalého socialistického premiéra Josého Sócratese bude k volebním urnám doprovázet policie.

Politika úřady sice propustily z devítiměsíční vazby do domácího vězení, nadále ho však vyšetřují pro podezření z korupce, praní špinavých peněz a daňových úniků. Tento skandál tak ve volbách může uškodit právě opozičním socialistům.

Další sledovanou kauzou je i pád přední portugalské banky Banco Espírito Santo. Podobně jako Sócrates také dřívější prominentní bankéř a šéf banky Ricardo Salgado je v domácím vězení, kde čeká na závěry vyšetřování. I on se údajně zapletl do korupce a podvodů.

 

Právě se děje

Další zprávy