Hunter Biden vinen ve všech bodech. Porota rozhodla v kauze držení zbraně

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2024 20:34
Soudní porota ve státě Delaware v úterý shledala syna amerického prezidenta Huntera Bidena vinným ve všech třech bodech obžaloby v kauze držení zbraně. Porotci shledali potomka prezidenta Joea Bidena vinným z toho, že v roce 2018 v dotazníku zatajil užívání drog, aby si mohl pořídit revolver, který posléze nelegálně vlastnil 11 dní. Porota se o verdiktu radila během dvou dní dohromady tři hodiny.
Syn amerického prezidenta Hunter Biden s manželkou Melissou Cohen Bidenovou.
Syn amerického prezidenta Hunter Biden s manželkou Melissou Cohen Bidenovou. | Foto: Reuters

Prezident Biden posléze uvedl, že výsledek procesu přijme, bude respektovat soudní proces a naznačil, že se Hunter Biden odvolá.

Při oznámení verdiktu ve Wilmingtonu Hunter Biden podle agentury AP hleděl před sebe a nedával najevo emoce. Posléze objal své obhájce, políbil svou ženu Melissu a společně opustili soudní síň. První dáma Jill Bidenová k soudu přijela několik minut po sdělení verdiktu a držela Huntera Bidena spolu s jeho manželkou za ruku, když opouštěli budovu soudu. Společně pak nastoupili do auta a odjeli, aniž odpověděli na otázky novinářů. Bílý dům později oznámil, že prezident Biden ještě v úterý odletí do Wilmingtonu.

V písemném prohlášení po vynesení rozsudku Hunter Biden uvedl, že ho výsledek zklamal, ale je vděčný za podporu rodiny a přátel. Jeho právní zástupce uvedl, že "budou i nadále důrazně pokračovat ve všech dostupných právních krocích".

Zvláštní prokurátor David Weiss, který vedl několikaleté federální vyšetřování Huntera Bidena, po vynesení rozsudku uvedl, že "nikdo v této zemi nestojí nad zákonem".

Hunter Biden je prvním potomkem úřadujícího amerického prezidenta, který byl shledán vinným v trestním procesu. Nyní mu hrozí až 25 let vězení, avšak takový trest je v případě dosud netrestaných osob nepravděpodobný. Podle AP tak není jasné, zda soudkyně Maryellen Noreiková Huntera Bidena vůbec pošle za mříže. Termín, kdy bude oznámena výše trestu, zatím nebyl stanoven, soudkyně však podle agentury Reuters uvedla, že se tak standardně děje 120 dní po vynesení rozsudku. Kromě toho je prezidentův syn obžalován také z neplacení daní, přičemž v této kauze je začátek hlavní části soudního procesu plánován na září.

Soud s Hunterem Bidenem se odehrával na pozadí předvolební kampaně, v níž prezident Biden usiluje o znovuzvolení do Bílého domu jako kandidát Demokratické strany. Jeho republikánským vyzyvatelem je exprezident Donald Trump, kterého předminulý týden porota v New Yorku shledala vinným z falšování podnikatelských záznamů a který je obžalován ještě v dalších třech případech.

Prezident Biden verdikt respektuje

Po oznámení verdiktu prezident Biden uvedl, že výsledek procesu přijme, "bude nadále respektovat soudní proces" a naznačil, že se jeho syn odvolá. "Jill a já tu pro Huntera a zbytek naší rodiny vždy budeme s podporou a láskou. Na tom se nikdy nic nezmění," uvedl prezident v prohlášení.

Hunter Biden i Trump tvrdí, že se stali obětí politiky. Avšak zatímco Trump nadále bez důkazů prohlašuje, že soud s ním byl "zmanipulovaný", prezident Joe Biden ještě před oznámením verdiktu uvedl, že výsledek procesu přijme a nebude se snažit svého syna omilostnit, připomněla AP.

Hunter Biden ve svých pamětech popsal, že byl v dané době závislý na formě kokainu označované jako crack, u soudu ovšem vinu odmítl. Jeho právník Abbe Lowell přišel mimo jiné s argumentem, že před šesti lety se jeho klient za drogově závislého nepovažoval, a vědomě tedy zákon neporušil.

Žaloba věnovala velkou část procesu rozebírání závažnosti drogové závislosti, s níž se Biden mladší potýkal. Porota si vyslechla svědectví bývalé ženy obžalovaného a bývalé přítelkyně, které hovořily o jeho pravidelném užívání cracku a opakovaných snahách mu pomoci závislost porazit.

Porota měla také možnost vidět kompromitující fotografie, na nichž byla například váha k odměřování drog či rozcuchaný polonahý Hunter Biden ve špinavé místnosti s dýmkami na crack, píše AP. Hunter Biden před soudem nesvědčil, ale porotci slyšeli jeho hlas, když žalobci přehrávali zvukové úryvky z jeho pamětí z roku 2021, v nichž mluví o tom, jak se po smrti svého bratra Beaua v roce 2015 dostal na dno a jak propadl závislosti. Před federálním soudem loni Biden mladší uvedl, že od června 2019 neužívá drogy a nepije alkohol.

Dohoda nečekaně ztroskotala

Prokurátoři se domnívali, že zmíněné důkazy jsou nezbytné k prokázání toho, že Hunter Biden byl v době nákupu zbraně závislý, a proto lhal, když ve formuláři, který se tázal, zda je "nezákonným uživatelem drog nebo na nich závislý", zaškrtl "ne".

Obhajoba naopak tvrdila, že se Hunter Biden nepovažoval za závislého v době, kdy si zbraň koupil. Snažila se prokázat, že se Biden mladší v té době snažil změnit svůj život, přičemž na konci srpna 2018 absolvoval protidrogovou léčbu. Obhajoba předvolala tři svědky, včetně Hunterovy dcery Naomi, která porotcům řekla, že v týdnech před koupí zbraně se otcův stav zlepšil.

Ještě loni v létě se přitom zdálo, že kauzy Huntera Bidena skončí dohodou dvou stran, díky níž by se prezidentův syn výměnou za částečné přiznání viny vyhnul vězení. Dohoda ale u soudu nečekaně ztroskotala.

Video: Jste skvělý spojenec, řekl Biden Fialovi v Bílém domě

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy