Poradce prezidenta Zemana a lídr skupiny CEFC Jie Ťien-ming je vyšetřován, píše čínský web

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2018 20:42
Jie Ťien-ming působí u prezidenta Miloše Zemana jako speciální poradce.
Miloš Zeman, čínský prezident a šéf CEFC Jie Ťien-ming (vlevo).
Miloš Zeman, čínský prezident a šéf CEFC Jie Ťien-ming (vlevo). | Foto: ČTK

Peking - Předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming, který je členem poradního týmu českého prezidenta Miloše Zemana, je prý vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s touto záležitostí.

Jie Ťien-ming byl letos předvolán k výslechu, uvedl zdroj Reuters. Nesdělil ale, zda vyšetřování nadále pokračuje, ani podrobnosti o povaze podezření.

"Touto informací zatím nedisponuji. CEFC China v Šanghaji tuto informaci nepotvrdila," napsal redakci Aktuálně.cz český zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík. 

Hradní kancléř Vratislav Mynář redakci řekl, že mu zatčení prezidentova poradce nikdo nepotvrdil. "Dotazoval jsem se na oficiálních místech a tato informace neexistuje a není potvrzena," napsal redakci Mynář na otázku, zda Zemanův poradce případně skočí na své pozici na Hradě.

Hongkongský deník South China Morning Post nicméně s odvoláním na čtyři informované zdroje napsal, že Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen, a to už 16. února. 

Travel Service, pivovar i Slavie

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30 tisíc lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku.

Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil v roce 2002 Jie Ťien-ming, který je nyní předsedou představenstva.

V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde bude mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a také historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy.

Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.

Loni v září na sebe CEFC upoutala pozornost, když oznámila, že koupí 14,6 procenta ruského ropného gigantu Rosněfť za devět miliard dolarů od konsorcia Qatar Investment Authority a obchodníka se surovinami Glencore.

Rosněfť je největší světovou ropnou společností podle prokázaných zásob. Ze CEFC se tak díky téměř patnáctiprocentnímu podílu v ní stal světový hráč. Obchod ale stále nebyl dokončen, v prosinci zdroje listu Vedomosti tvrdily, že uzavřen bude v první polovině letošního roku.

Rosněfť nechtěla komentovat, zda současný vývoj může dohodu ohrozit. "Vyšetřování se nás nijak netýká," řekl agentuře Reuters mluvčí firmy Michail Leonťjev.

Skupina CEFC byla již v minulosti zmiňována v souvislosti s nekalými praktikami. Loni v listopadu byl pro podezření z uplácení představitelů Ugandy a Čadu zatčen ve Spojených státech šéf nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC) Patrick Ho Čch'-pchinga. Výbor CEFC je označován za nadaci soukromé firmy CEFC China Energy, která ho také plně financuje. Konglomerát CEFC China Energy se tehdy od případu distancoval.

Dluhy, netransparentnost

Nebývalý vzestup mladého podnikatele Jie Ťien-minga a CEFC vyvolaly v Číně spekulace o jeho spojení s armádními špičkami. Podle listu Financial Times ale Jie nakonec v prohlášení pro česká média popřel zvěsti, že je vnukem slavného maršála Jie Ťien-jinga, jednoho z "osmi nesmrtelných" čínského komunistického panteonu. Financial Times tvrdí, že v září odhalil úzké vztahy Jie Ťien-minga s čínskou vojenskou rozvědkou.

Agentura Reuters upozornila, že vzhledem k dluhům CEFC a nedostatečné transparentnosti ohledně vlastnictví a financování firmy přistupují mezinárodní banky k tomuto čínskému konglomerátu s opatrností.

Počátkem letošního roku například Česká národní banka zamítla zvýšení podílu CEFC ve slovenské investiční skupině J&T Finance Group, která sídlí v Praze, protože má pochybnosti o původu čínských peněz. CEFC, která chce získat nejméně padesátiprocentní část v J&T Finance Group, se proti rozhodnutí centrální banky odvolala.

V loňském rozhovoru v časopisu Caixin Jie Ťien-ming prohlásil, že celkové nesplacené půjčky společnosti přesáhly 9,5 miliardy dolarů (198 miliard korun). Více než polovinu CEFC dluží bankovní společnosti China Development Bank. Jie řekl, že společnost plánuje splatit dluhy prodejem svých aktiv, mimo jiné v oblasti letecké dopravy a obchodu, a chce se dál soustřeďovat především na energetický a finanční sektor.

Čínská vláda v posledních měsících upevnila kontrolu nad velkými soukromými konglomeráty v zemi. Minulý týden vláda v Pekingu převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang Insurance Group, jejíž předseda správní rady a hlavní akcionář Wu Siao-chuej je soudně stíhán kvůli hospodářským trestným činům.

 

Právě se děje

Další zprávy