Čínská CEFC bojuje s rozsáhlým skandálem v Africe. Její muž měl uplácet tamní politiky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 11. 2017 20:20
Čínská investiční firma CEFC čelí korupčnímu skandálu, který podle médií ukazuje, jak Číňané často kombinují peníze a diplomacii. Šéf nadace CEFC měl uplácet politiky v Africe, aby získal ropné licence pro energetickou firmu CEFC China Energy. Čínský konglomerát investuje i v České republice.
Patrick Ho Čch’-pching.
Patrick Ho Čch’-pching. | Foto: ČTK

New York - Čínský investiční gigant CEFC čelí skandálu v Africe, který může uškodit celé společnosti. Šéf jeho nadace Patrick Ho Čch’-pching údajně uplácel africké politiky, aby pro CEFC získal ropné licence.

Americké úřady minulý týden zadržely Hoa spolu s bývalým senegalským ministrem zahraničí Cheikhem Gadiem. Podle listu South China Morning Post oba skončili ve vazbě.

Federální žalobce dvojici viní z rozsáhlého uplácení politiků v Čadu a Ugandě, a to v letech 2014 a 2015.

Podle Američanů nabídli Ho a Gadio čadskému prezidentovi Idrissu Débymu dva miliony dolarů (v přepočtu 43,4 milionu korun). Další, zhruba čtvrtinový úplatek měl putovat na účet ugandského ministra zahraničí Sama Kutese, který krátce předtím skončil coby předseda Valného shromáždění OSN.

Šéf nadace CEFC a kdysi vysoce postavený hongkongský činitel měl také posílat dárky ugandským politikům a slibovat jim různé výhody do budoucna - včetně podílů na zisku.

Spolu s Gadiem byl už obviněn z korupcepraní špinavých peněz. Část financí totiž prošla americkými bankami s tím, že jde o dary pocházející z Hongkongu.

Dvojici hrozí až 20 let vězení.

Žalobce ukazuje na Číňany

Obě strany trvají podle amerického listu The New York Times na své nevině. Ho se k případu odmítl vyjádřit. A Gadio prostřednictvím svého advokáta vzkázal, že "jeho integrita a čest nebyly nikdy zpochybněny".

Důkazy ale podle žalobce nasvědčují, že do celé kauzy byla zapojena i sama firma.

Žalobce míní, že dvojice jednala jménem "jistého čínského energetického konglomerátu". Žádný konkrétní název ale neuvedl, stejně tak ani americké ministerstvo spravedlnosti. 

Podle médií ale podklady pro soud ukazují na energetickou firmu CEFC China Energy.

Žalobce například uvádí, že šéf určité čínské společnosti byl před dvěma lety jmenován "zvláštním čestným poradcem" předsedy Valného shromáždění OSN. Tím byl zmíněný Sam Kutesa, který měl za svého čestného poradce předsedu představenstva CEFC Jie Ťien-minga.

Sám čínský gigant tyto zprávy odmítá. V Ugandě prý ani nemá žádné investice.

"Jako nevládní a nezisková organizace není výbor zapojen do žádných komerčních aktivit CEFC China Energy," citovala agentura Reuters firmu, která se vyjádřila na adresu své nadace.

Peníze a diplomacie

CEFC má své investice i v České republice. Zmíněný předseda představenstva firmy Jie Ťien-ming je navíc čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

A právě ve středu se objevily zprávy, že spolu s česko-slovenskou finanční skupinou Penta mají Číňané zájem o společnost CME, majitele TV Nova.

Hongkongský deník South China Morning Post připomíná, že americké úřady zatčení oznámily den po podpisu dohody mezi CEFC a největším ruským producentem ropy, státní společností Rosněfť.

Případ tak podle nadace CEFC ukázal, že "prohlubující se čínsko-ruská spolupráce se dotkla citlivé oblasti".

CEFC China Energy hraje významnou roli v naplňování geopolitických ambicí Číny. Je klíčovým partnerem v projektu novodobé Hedvábné stezky, což je iniciativa čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Cílem projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou včetně obnovy infrastruktury rozvojových zemí, přes které jsou naplánované železniční a námořní trasy.

Čínské firmy, jako je CEFC, podle listu The New York Times často kombinují peníze a diplomacii, když se chtějí dostat k přírodním zdrojům. Nejnovější skandál poodhaluje tyto praktiky.

Ho před vstupem do CEFC zastával řadu vysokých funkcí v hongkongské samosprávě. V letech 2002 až 2007 byl tamním ministrem vnitra.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy