Pondělní deprese? Jen mýtus, zjistili psychologové

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 8. 2012 19:20
Lidé v pondělí po psychické stránce cítí stejně jako v úterý, ve středu a ve čtvrtek

New York - Obecně se má za to, že je pondělí nejdepresivnějším dnem celého týdne. Zní to logicky. Lidé se po víkendu vracejí do práce a do dalšího volna je daleko.

Pondělí v posledním lednovém týdnu bylo dokonce vyhodnoceno vůbec nejpochmurnějším dnem celého roku (tzv. Blue Monday).

Nejsmutnější datum bylo vypočítáno na základě vzorce s proměnnými jako "počasí", "dluhy", "počet dnů uběhlých od Vánoc", "čas uběhlý od porušení novoročních předsevzetí" a "motivace".

Američtí psychologové ale tento mýtus na základě analýzy výsledků ankety renomované agentury pro výzkum veřejného mínění Gallup vyvrátili.

Z telefonických rozhovorů s 340 tisíci respondenty vyplynulo, že se lidé v pondělí po psychické stránce cítí stejně jako v úterý, ve středu a ve čtvrtek. A nic takového, jako blue Monday neexistuje.

Výjimku tvoří jen pátek, kdy už se všichni těší na víkend. Ukázalo se navíc, že lidé paradoxně pociťují úzkost častěji v sobotu a v neděli než během pracovního týdne.

Ve studii publikované v odborném magazínu Journal of Positive Psychology proto její autoři apelují, aby se od šíření fámy o černých pondělcích ustoupilo.

"Přes rozšířenou víru v mizerná pondělí jsme došli k závěru, že bychom od tohoto kulturního mýtu měli upustit. Protože přestože jde o všudypřítomný omyl, může v konečném důsledku psychiku negativně ovlivnit," cituje BBC vedoucího výzkumu Arthura Stona z University ve Stone Brooke.

 

Právě se děje

Další zprávy