Spor USA a Íránu bobtná. Pompeo odložil návštěvu Grónska, vrací se do Washingtonu

ČTK ČTK
9. 5. 2019 8:09
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo odložil čtvrteční plánovanou cestu do Grónska, protože se musí vrátit do Washingtonu. V Londýně to oznámila ministerská mluvčí Morgan Ortagusová. V úterý Pompeo náhle zrušil návštěvu Německa, kde se měl sejít s kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem zahraničí Heiko Maasem. Místo toho šéf americké diplomacie odjel na neohlášenou návštěvu Iráku.
Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: Reuters

Důvod spěšného Pompeova návratu domů mluvčí neobjasnila. Změny programu amerického ministra se ve středu nedotkly pobytu v Londýně, kde se setkal se svým partnerem Jeremym Huntem. Po jednání řekl, že Spojené státy a Británie zůstanou silnými spojenci bez ohledu na výsledek jednání o brexitu.

Americká média nevylučují, že Pompeo návštěvu Grónska odložil kvůli rostoucímu napětí mezi USA a Íránem. Teherán ve středu oznámil, že zastaví plnění některých závazků plynoucích z mezinárodní jaderné dohody podepsané v roce 2015. Trump pak uvalil nové americké sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky, pokud Írán "zásadně" nezmění své chování.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy