Spor USA a Íránu bobtná. Pompeo odložil návštěvu Grónska, vrací se do Washingtonu

ČTK ČTK
9. 5. 2019 8:09
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo odložil čtvrteční plánovanou cestu do Grónska, protože se musí vrátit do Washingtonu. V Londýně to oznámila ministerská mluvčí Morgan Ortagusová. V úterý Pompeo náhle zrušil návštěvu Německa, kde se měl sejít s kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem zahraničí Heiko Maasem. Místo toho šéf americké diplomacie odjel na neohlášenou návštěvu Iráku.
Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: Reuters

Důvod spěšného Pompeova návratu domů mluvčí neobjasnila. Změny programu amerického ministra se ve středu nedotkly pobytu v Londýně, kde se setkal se svým partnerem Jeremym Huntem. Po jednání řekl, že Spojené státy a Británie zůstanou silnými spojenci bez ohledu na výsledek jednání o brexitu.

Americká média nevylučují, že Pompeo návštěvu Grónska odložil kvůli rostoucímu napětí mezi USA a Íránem. Teherán ve středu oznámil, že zastaví plnění některých závazků plynoucích z mezinárodní jaderné dohody podepsané v roce 2015. Trump pak uvalil nové americké sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky, pokud Írán "zásadně" nezmění své chování.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy