Ministr zahraničí USA Pompeo zrušil z "naléhavých důvodů" schůzku s Merkelovou

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2019 15:55
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zrušil z "naléhavých důvodů" na úterý plánované setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem zahraničí Heiko Maasem v Berlíně. Oznámilo to velvyslanectví USA v německé metropoli. Středeční cestu do Londýna americký ministr neodvolal, příští týden v úterý se kromě toho v Soči sejde se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a možná i s prezidentem Vladimirem Putinem.
Mike Pompeo.
Mike Pompeo. | Foto: Reuters

O příčině zrušení berlínských rozhovorů se americká ambasáda nezmínila. "Z naléhavých důvodů musíme bohužel odložit setkání v Berlíně, ministr (Pompeo) se těší, že Berlín brzy navštíví," uvedlo velvyslanectví.

Ve středu bude Pompeo v Londýně jednat s premiérkou Theresou Mayovou a ministrem zahraničí Jeremym Huntem. Podle agentury Reuters se očekává, že rovněž pronese projev o "zvláštních vztazích" Spojených států a Británie.

Návštěva Německa plánovaná na úterý, při níž se mělo diskutovat o vztazích Západu s Ruskem a o vývoji ve Venezuele a na Ukrajině, měla být prvním Pompeovým jednáním v Berlíně od jeho nástupu do funkce loni v dubnu.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že Pompeo se příští týden v Soči možná po jednání s Lavrovem setká i s prezidentem Vladimirem Putinem. Spekulace ruských médií o možném novém rusko-americkém summitu komentoval mluvčí slovy, že žádné ujednání o schůzce Putina s prezidentem Donaldem Trumpem neexistuje.

Pompeo hovořil s Lavrovem ve Finsku především o výbušné situaci ve Venezuele. Lavrov jednání označil za konstruktivní, důraz se podle něj kladl na reálnou politiku, a ne na prohlášení určená veřejnosti.

Po schůzce s americkým ministrem Lavrov varoval před případným vojenským zásahem Spojených států ve Venezuele. Následky takového kroku by podle něj byly katastrofické. Pompeo novinářům řekl, že venezuelský prezident Nicolás Maduro se sice nadále drží moci, ale už není s to vládnout své zemi.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy