Američané vyšlou vojenskou nemocniční loď, aby pomohla Venezuele

ČTK ČTK
7. 5. 2019 16:53
Spojené státy se kvůli krizi ve Venezuele chystají vyslat do oblasti vojenskou nemocniční loď. V úterý o tom s odvoláním na nejmenované armádní představitele informovala agentura Reuters. Jižní velitelství, které dohlíží na americké vojenské aktivity v Latinské Americe, na žádost o komentář dosud nereagovalo.
Protesty ve Venezuele (ilustrační foto).
Protesty ve Venezuele (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Místa, kde bude vojenská loď působit, američtí činitelé neupřesnili. Reuters nicméně připomenul, že již loni USA vyslaly na pomoc venezuelským uprchlíkům nemocniční loď USNS Comfort. Ta tehdy o běžence pečovala v Kolumbii, Peru, Ekvádoru a Hondurasu.

Washington se ve Venezuele postavil za opozičního vůdce Juana Guaidóa, kterého uznal prozatímním prezidentem. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo navíc režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura varoval, že USA jsou připraveny ve Venezuele vojensky zasáhnout, pokud to bude nezbytné.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy