Polští učitelé zahájili protestní stávku, požadují růst platů o 6000 korun měsíčně

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2019 16:24
Polští učitelé v pondělí zahájili časově neomezenou stávku zejména za vyšší platy, ale i reformu školství. Televizi TVN24 to řekl šéf největší odborové organizace učitelů ZNP Slawomir Broniarz. Protest začal poté, co v neděli neuspělo jednání mezi představiteli tří odborových svazů a zástupců vlády.
Polští učitelé zahájili stávku za vyšší platy a reformu školství. | Video: Asociated Press

ZNP a jedna další organizace trvaly na požadavku zvýšit platy pedagogů o 1000 zlotých (6000 Kč) měsíčně, což je zhruba o čtvrtinu. Jen třetí, menší organizace byla ochotna přistoupit na vládou navrhované přidání 15 procent od září.

"Dnes v 08:00 začíná největší stávka ve vzdělávacím sektoru od roku 1993," prohlásil Broniarz. Podle jeho odborů téměř 80 procent škol a školek v Polsku dalo najevo, že se do protestní stávky zapojí.

Zatímco podle ministerstva školství v poledne stávkovalo 48,5 procenta škol a dalších osvětových pracovišť, podle varšavské radnice stávka postihla čtyři pětiny škol a předběžná čísla z jiných regionů dosahují 90 procent, poznamenala agentura AP a dodala, že protest přichází v citlivém období před závěrečnými zkouškami na základních a středních školách a před volbami do Evropského parlamentu.

"Jsme připraveni vládu přesvědčit o tom, že tato stávka není motivována jen ekonomicky, ale že je vedena také na obranu kvality vzdělávacího systému, který byl v posledních letech poškozen," uvedl rovněž předseda ZNP.

Měsíční platy učitelů se v Polsku pohybují od 3045 do 5603 zlotých (18 200 až 33 500 Kč). Podle oficiálních údajů průměrný plat v podnikatelské sféře činil v únoru letošního roku 4949 zlotých (29 560 Kč), napsala agentura Reuters. Mnozí učitelé si ale podle tisku stěžují, že ani po desítkách odpracovaných let na "třítisícový" plat nedosáhli.

Pracovníci v polském veřejném sektoru zintenzivnili požadavky na zvýšení příjmů poté, co vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) v únoru v rámci své předvolební kampaně slíbila výrazné zvýšení sociálních výdajů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy