Polští učitelé zahájili protestní stávku, požadují růst platů o 6000 korun měsíčně

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2019 16:24
Polští učitelé v pondělí zahájili časově neomezenou stávku zejména za vyšší platy, ale i reformu školství. Televizi TVN24 to řekl šéf největší odborové organizace učitelů ZNP Slawomir Broniarz. Protest začal poté, co v neděli neuspělo jednání mezi představiteli tří odborových svazů a zástupců vlády.
Polští učitelé zahájili stávku za vyšší platy a reformu školství. | Video: Asociated Press

ZNP a jedna další organizace trvaly na požadavku zvýšit platy pedagogů o 1000 zlotých (6000 Kč) měsíčně, což je zhruba o čtvrtinu. Jen třetí, menší organizace byla ochotna přistoupit na vládou navrhované přidání 15 procent od září.

"Dnes v 08:00 začíná největší stávka ve vzdělávacím sektoru od roku 1993," prohlásil Broniarz. Podle jeho odborů téměř 80 procent škol a školek v Polsku dalo najevo, že se do protestní stávky zapojí.

Zatímco podle ministerstva školství v poledne stávkovalo 48,5 procenta škol a dalších osvětových pracovišť, podle varšavské radnice stávka postihla čtyři pětiny škol a předběžná čísla z jiných regionů dosahují 90 procent, poznamenala agentura AP a dodala, že protest přichází v citlivém období před závěrečnými zkouškami na základních a středních školách a před volbami do Evropského parlamentu.

"Jsme připraveni vládu přesvědčit o tom, že tato stávka není motivována jen ekonomicky, ale že je vedena také na obranu kvality vzdělávacího systému, který byl v posledních letech poškozen," uvedl rovněž předseda ZNP.

Měsíční platy učitelů se v Polsku pohybují od 3045 do 5603 zlotých (18 200 až 33 500 Kč). Podle oficiálních údajů průměrný plat v podnikatelské sféře činil v únoru letošního roku 4949 zlotých (29 560 Kč), napsala agentura Reuters. Mnozí učitelé si ale podle tisku stěžují, že ani po desítkách odpracovaných let na "třítisícový" plat nedosáhli.

Pracovníci v polském veřejném sektoru zintenzivnili požadavky na zvýšení příjmů poté, co vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) v únoru v rámci své předvolební kampaně slíbila výrazné zvýšení sociálních výdajů.

 

Právě se děje

Další zprávy